Uus infosüsteem tõstab andmete kogumise kvaliteeti

Statistikaamet

Viimastel aastakümnetel toimunud digirevolutsioon ei ole puutumata jätnud ka statistika valdkonna töökorraldust. Andmete kiiremaks kogumiseks ja andmekvaliteedi parandamiseks otsib statistikaamet partnerit, kelle ülesandeks on luua kaasaegne andmete kogumise infosüsteem.

Uus infosüsteem tõstab andmete kogumise kvaliteeti
Foto: Shutterstock

Uut kogumisrakendust on plaanis kasutada kõikide statistika- ja tellimustööde korral ning selle kaudu hakkavad andmeid esitama nii eraisikud kui ka majandusüksused. Uue rakenduse eesmärk on samm-sammult välja vahetada tänased statistikaameti andmekogumise rakendused ja seda on plaanis kasutada ka 2021. aasta rahva ja eluruumide loenduse korraldamisel.

Arendustööde tulemusel saab andmete kogumiseks varasemast lihtsamini kombineerida ja vahetada erinevaid küsitlusmeetodeid. Selliselt peaks suurenema õigeaegselt laekunud andmete osakaal ja vähenema andmete avaldamise jaoks tehtavatele töödele kuluv aeg. Oluline on saavutada ka andmete reaalajas liikumise võimekus erinevate süsteemide ja kogumisrakenduse vahel.

Statistikaameti kogumisrakenduse tarkvara arendus- ja hooldusteenuse hanke eesmärk on sõlmida töid teostava arendajaga raamleping. Riigieelarvest on vajalikud vahendid eraldatud nii töötlemis- ja kogumissüsteemide arendustöödeks kui ka litsentside tarneks. Tööde esimene etapp kestab 2021. aasta esimese kvartalini. Selle aja jooksul arendatakse välja andmeesitaja ja autentimise moodulid ning liidestused küsimustike kirjeldamise rakenduse, metaandmete süsteemi ja andmelaoga. Samuti saavad valmis liidestused äriregistri ja autentimisteenusega TARA.