Eluaseme hinnaindeks kasvas esimeses kvartalis 2%

Uudis
Postitatud 21. juuni 2024, 8.00

Statistikaameti andmetel tõusis eluaseme hinnaindeks 2024. aasta esimeses kvartalis võrreldes 2023. aasta neljanda kvartaliga 2% ning võrreldes aasta varasemaga ehk 2023. aasta esimese kvartaliga 7,8%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Egne Säinasti sõnul tõusid korterite hinnad võrreldes 2023. aasta neljanda kvartaliga 1,2% ja majade hinnad 4%. „Korterite tagasihoidliku hinnatõusu põhjuseks on eeskätt see, et Tallinna korterite ruutmeetrihinnad langesid ning ülejäänud Eesti piirkondades tõusid,“ lisas Säinast.

Võrreldes 2023. aasta esimese kvartaliga tõusid korterite hinnad tänavu esimeses kvartalis 11,1% ning majade hinnad 1,1%.

Eluaseme hinnaindeks näitab, kui palju on kodumajapidamiste poolt eluaseme soetamiseks tehtud tehingute puhul ruutmeetrihinnad ajas muutunud. Seda arvutatakse korterite ja majade kohta.

Eluaseme hinnaindeks, I kvartal 2016 – I kvartal 2024 (2010 = 100)

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeks tõusis esimeses kvartalis võrreldes 2023. aasta esimese kvartaliga 3,3%, kuid langes võrreldes 2023. aasta neljanda kvartaliga 0,5%.

Omaniku kasutuses oleva eluaseme hinnaindeks iseloomustab seda, kuidas on muutunud kodumajapidamiste jaoks uute eluasemete soetamise ning eluaseme ostja ja kasutajana tehtud muude kulutuste hinnad. Indeks koosneb neljast osast: eluaseme ost, muud eluaseme ostmisega seotud teenused, eluaseme kapitaalremont ja eluaseme kindlustus.


Eluaseme hinnaindeksi avaliku huvi peamine esindaja on rahandusministeerium, kelle tellimusel andmeid kogutakse ja analüüsitakse. Andmed aitavad saada ülevaate Eesti majanduse hetkeseisust.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.
 

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.
 

Täpsem teave:

Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

Foto: Shutterstock