Piima kokkuostuhind on Eestis üks madalamaid

Blogi
Postitatud 26. märts 2021, 9.00 , analüütik Anton Kardakov

Piimatoodang moodustab veerandi Eesti põllumajandustoodangu väärtusest. Viimaste kvartalite andmed näitavad pidevat toodangu ja produktiivsuse suurenemist, kus keskmine toodang lehma kohta purustab rekordeid. Hoolimata positiivsetest arengutest piima tootmises on põllumeestele väljakutseks piima kokkuostu madal hind.

Viimase viie aastaga on piimatoodang kokku kasvanud 8% ja toodang lehma kohta isegi 12%. Sellise produktiivsusega oleme koos Taaniga Euroopa Liidu (EL-i) kõrgeima piimatoodanguga riikide hulgas.

Samas oli selle aasta jaanuari seisuga Eesti piimatootjate poolt saadav keskmine kokkuostuhind 296,6 eurot tonni kohta (käibemaksuta ja transpordikuludeta). Sellest madalam hind oli Euroopa Liidu (EL-i) riikidest ainult Lätis, kus tootjad said jaanuaris piima tonni eest paar protsenti vähem ehk 291,8 eurot. Kõigil teistel riikidel on piima kokkuostuhind Eestist kõrgem, sh on hind veidi kõrgem ka Leedul – 314,1 eurot tonni kohta.

Baltimaadele lisaks paistavad EL-is madalaimate piimahindadega silma veel Portugal 303,9 ja Ungari 307,8 euroga tonni kohta. Samas näiteks põhjanaabritel Soomes maksti piimatootjatele keskmiselt 394,1 eurot tonni kohta ja kõrgeimatest hindadest võib näitena tuua veel Austria, kus tootjatele maksti 393,2 eurot tonni kohta. Niisiis varieeruvad hinnad EL-is üsna suurtes piirides.

EL-i keskmiseks piima kokkuostuhinnaks kujunes jaanuaris 349,6 eurot tonni kohta. Seega oli meie piimatootjate saadav hind 15% Euroopa keskmisest madalam.

Alla 300 euro tonni kohta on piima kokkuostuhind Eestis püsinud juba 2020. aasta maist. Veel möödunud aasta märtsis oli piima kokkuostuhind 314,24 eurot tonnist, juuniks langes see 13%, mis oli ühtlasi ka viimase viie aasta madalaim tase. Sellest alates on hind taas veidi tõusnud.

Olid ka ajad, kui kohalike piimatootjate sissetulekud olid EL-i keskmisest suuremad, kuid 2014. aastal idanaabri poolt kehtestatud impordipiirangud EL-i toidukaupadele tegid oma korrektuuri. Seetõttu langesid hinnad 2016. aasta juulis viimase kümnendi miinimumini ning piima osteti Eestis kokku hinnaga 200,43 eurot tonni kohta. EL-i keskmine oli tol ajal samuti madal ehk 258,3 eurot tonni kohta.

Piima kokkuostuhinna muutus Eestis ja Euroopa Liidus, jaanuar 2014 – jaanuar 2021

Võib öelda, et Eesti piima kokkuostuhind järgib ligilähedaselt EL-i trendi. Hind sõltub suuresti olukorrast välisturul ja välisriikide nõudlusest. Eelmisel aastal oli vahe EL-i keskmisega 9%–18% ja see on seda väiksem, mida kõrgem on kokkuostuhind Eestis. Üldiselt paistab, et EL-i kokkuostuhinna langemisel langeb hind ka Eestis. Sama trendi jätkudes võib piimatootjatel kaduda nii võimalus kui ka motivatsioon vajaliku tooraine tootmiseks.

Praegu ületab piimatootmine Eesti tarbijate vajadusi. On teada, et värske piima toodetest tarbitakse meil 80% ja juustust, kohupiimast 69%. Praeguse tootmismahu juures tuleb igal juhul eksportida ja eksport muidugi on mõistliku hinna juures igati positiivne.

Foto: Shutterstock