Statistikaamet osaleb ÜRO keskkonna majandusarvestuse ekspertide komitee töös

Uudis
Postitatud 17. detsember 2020, 13.00

Novembris võttis ÜRO keskkonna majandusarvestuse ekspertide komitee statistikaameti enda liikmeks. Eesti on ainus Ida-Euroopa riik selles komitees.

Statistikaameti juhtivanalüütiku ja komitee Eesti esindaja Kaia Orase sõnul on statistikaameti saamine ÜRO keskkonna majandusearvestuse ekspertide komitee (UNCEEA) liikmeks aastatega üles ehitatud usalduse märk. Oleme näidanud ennast keskkonna valdkonnas uuenduslikuna ja võimekana, mis on võimaldanud meil kaasa rääkida olulistel teemadel. Oleme otsinud keskkonna ja majanduse valdkonda ühendavaid näitajaid ning võimalusi, kuidas keskkonnateemasid käsitleda ja üldsusele arusaadavas keeles edasi anda,“ selgitab Oras.

ÜRO keskkonna majandusarvestuse ekspertide komiteesse kuuluvad näiteks ka Rootsi, Itaalia, Suurbritannia, Prantsusmaa, USA, Kanada, Austraalia, Lõuna-Aafrika Vabariik, Hiina, India, Mehhiko, Indoneesia ja Norra.

Tagada säästev areng ja võtta ka keskkonda arvesse

Üleilmsed keskkonnaprobleemid eeldavad kiiret tegutsemist nii seires laiemalt kui ka statistikasüsteemis.

Mis on UNCEEA?

ÜRO keskkonnamajandusliku arvepidamise ekspertide komitee (UNCEEA) asutas ÜRO statistikakomisjon 2005. aastal. Tegu on keskkonna arvepidamiste kõrgeima üleilmse nõukojaga, mis nõustab ÜRO statistikaosakonda keskkonnaarvepidamiste arendamisel. Komitee tegeleb keskkonna statistikastandardite väljatöötamise ja arendamisega.

UNCEEA kolm suurt eesmärki

  1. arendada keskkonnamajanduslikku arvepidamist ja seda toetavat statistikat;
  2. tõsta keskkonnamajandusliku arvepidamise süsteemi (SEEA) rahvusvahelisele statistikastandardile;
  3. edendada SEEA rakendamist riikides.

„Kuna keskkonna otsuste jaoks ei ole praegu piisavalt ja lihtsalt seostatavat statistikat, on komitee ellu kutsutud, et leida lahendusi, kuidas toodetav keskkonnastatistika ja muu keskkonnainfo seostada majandusarvestusega nii, et keskkonnaandmeid oleks võimalik rohkem kasutada paremate otsuste tegemiseks ja säästva arengu tagamiseks,“ selgitab Kaia Oras.

Võrreldava statistika loomine

Praegu, mil säästva arengu seirest on saanud põhivoolu statistika ja inimkonna sõltuvus looduses toimuvatest protsessidest on järjest selgem, on komitee võtnud ette töö ökosüsteemide arvepidamise standardiga. „Ökosüsteemide arvepidamise arendamisest tõuseb laiemale üldsusele  käegakatsutavat kasu tulevikus,“ räägib Oras. Ökosüsteemide arvepidamine loob ühtse aluse võrreldava statistika tootmiseks ja ökosüsteemide ja nende panuse käsitlemiseks majanduslikus võtmes.

Sel aastal on statistikaamet näiteks andnud ka oma sisendi ökosüsteemide arvepidamise käsiraamatu revideerimisse, mis annab tulevikus ette standardi, kuidas ja millist statistikat riigid selles valdkonnas  ülemaailmselt peaksid tootma. Selliseid arendustöid tehakse koostöös teadlastega.