Statistikaameti kontor on jätkuvalt roheline

Uudis
Postitatud 5. mai 2022, 13.26

Juba seitsmendat aastat auväärset rohelise kontori tiitlit kandev statistikaamet uuendas edukalt Euroopa Rohelise kontori sertifikaati kolme aasta võrra. Rohelise Kontori sertifikaate annab välja Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsioon (EKJA), kes tunnustab rohebüroode süsteemi põhimõtteid järgivaid asutusi ja ettevõtteid juba alates 2013. aastast.

Rohelise kontori põhimõtete rakendamine tähendab kontori energiatarbimise, transpordi, paberi- ja veekasutuse ning jäätmetekke seiret; asutuse hangete, IT-vahendite, kontorimööbli, ürituste korraldamise, toitlustuse ja puhastusteenuste keskkonnahoidlikkust ning sisekliima ja töökeskkonna jätkusuutlikkuse kontrollimist. Sertifitseerimise käigus selgitatakse välja ka aasta parim roheline kontor. Praeguseks on tiitliga pärjatud seitset ettevõtet, kuid statistikaametil õnnestus parima tiitel saada juba 2015. aastal.

2021. aasta detsembris lõppenud sertifikaadi pikendamiseks tuli täita kontrollküsimustik, mille jaoks koostati eelnimetatud keskkonnamõõdikute viimase kolme aasta ülevaade ning arvutati hoone energiatarbimisest tulenev süsinikujalajälg. Lisaks toimus Tatari 51 hoones EKJA välisaudit, mille käigus vaadati üle, kas ja kui süsteemselt rohelise kontori põhimõtteid tegelikult järgitakse. Auditi tulemused näitavad, et statistikaameti Tatari 51 hoones on rohelise kontori põhimõtteid rakendatud algusest peale ja eesmärgid olid juba stardis silmatorkavalt kõrgele seatud. Edasine areng on toimunud stabiilselt väikeste sammudena, aga siiski kindlalt õiges suunas.

Statistikaameti alustatud rohebüroo projektiga alustati juba 2014. aastal, kui sooviti muuta Tallinna Tatari 51 büroomaja rohelise kontori põhimõtete vääriliseks ja kaasati töötajaid mõtlema keskkonda säästvale eluviisile nii tööl kui kodus. Rohelist mõtteviisi on statistikaametis rakendatud pikalt – ka Tallinnasse Tatari 51 rajatud uus büroohoone sai projekteeritud ja ehitatud eesmärgiga püüda uuenduslike tehniliste lahenduste abil vähendada hoone keskkonnamõju, aga ka töötajate ökoloogilist jalajälge. Lisaks loodi töötajaid kaasav keskkonna tegevuskava.