Augustis suurenes tööstustoodangu maht vaid töötlevas tööstuses

Uudis
Postitatud 1. oktoober 2021 8:00

Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted augustis 4% rohkem toodangut kui eelmise aasta samas kuus. Toodang suurenes töötlevas tööstuses 9%, kuid vähenes mäetööstuses 28% ja energeetikas 16%.

Tootmine suurenes enamikel töötleva tööstuse tegevusaladel. Suurema osatähtsusega tööstusharudest kasvas puidu töötlemine (8,7%) ja metalltoodete (21,7%), elektriseadmete (15,6%) ning ehitusmaterjalide (18,0%) tootmine. Mahud jäid eelmise aastaga samale tasemele toiduainetööstuses, vähenesid aga elektroonikaseadmete tootmises (14,9%) ja keemiatööstuses (10,7%).

Energeetika valdkonnas vähenes elektri tootmine koguseliselt (MWh) võrreldes eelmise aasta augustiga 21%, samas suurenes soojuse tootmine 3%.

Statistikaameti analüütik Helle Bunderi sõnul kasvas eelmise aasta sama kuuga võrreldes elektri import ja selle tõttu vähenes kodumaine tootmine. „Langus tuli eelkõige põlevkivielektri arvelt. Eelmise aasta august oli energeetikas ka kõige tugevama kasvuga kuu, mis tähendab, et elektritootmisel oli kõrge võrdlusbaas,“ selgitas Bunder.

Töötleva tööstuse toodangust 66% müüdi välisturule, ekspordi osatähtsus oli suurim farmaatsia ning arvutite ja elektroonikaseadmete tootmises. Korrigeerimata andmetel kasvas toodangu müük ekspordiks võrreldes mulluse augustiga 11% ja müük siseturule 24%.

Tööstustoodangu mahuindeksi (töötlev tööstus) muutus võrreldes eelmise aasta vastava kuuga*

Sesoonselt korrigeeritud andmetel toodeti tööstuses kokku 4% vähem toodangut, töötleva tööstuses jäid mahud võrreldes juuliga samale tasemele.

Töötleva tööstuse toodangu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2010 – august 2021 (2015 = 100)

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme valdkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.

Tööstustoodangu indeksi koostamiseks kogub ja analüüsib statistikaamet andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Infot erinevate tööstuse valdkondade kohta leiab ettevõtluse juhtimislaualt.

Vaata ka tööstuse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

 

Täpsem teave:

Kadri Kütt
meediasuhete juht

statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

Foto: Shutterstock