Aasta algas ehitusettevõtetele tagasihoidlikult

pressiteade nr 62

Ehitusettevõtted ehitasid 2008. aasta I kvartalis Eestis ja välisriikides eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 4% vähem, teatab Statistikaamet.

Viimastel aastatel kiiresti kasvanud ehitusturg aeglustus 2007. aasta jooksul ja pöördus selle aasta algul langusesse, mis on tingitud eelkõige elamuehitusmahtude vähenemisest kohalikul ehitusturul. Ehitusturu olukorda mõjutas majanduse üldine jahenemine, jätkuv laenuintresside kallinemine ja kasvavad ehitushinnad.

I kvartalis ehitasid ehitusettevõtted omal jõul 7,3 miljardi krooni eest — hooneid 5,4 miljardi ja rajatisi 1,9 miljardi krooni eest. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes vähenes hoonete ehitamine püsivhindades 9% ja rajatiste ehitamine suurenes 17%. Kuigi rajatiste ehitusmaht aastatagusega võrreldes suurenes, on nende mõju kogu ehitustegevusele suhteliselt väike — vaid neljandik kogu ehitusmahust. Edukas oli aasta algus välisturul tegutsevatele ettevõtetele. Sealne ehitusmaht suurenes aastatagusega võrreldes enam kui kolmandiku.

Ehitisregistri andmetel lubati I kvartalis kasutusse 1846 uut eluruumi, s.o 461 eluruumi enam kui aasta varem. Sarnaselt viimaste aastatega asus kolmveerand valminud eluruumidest korterelamutes. Alates 2007. aasta teisest poolest on pidevalt vähenenud nõudlus uute eluruumide järele. Selle aasta algul väljastati ehitusluba 1128 eluruumi ehitamiseks — aastatagusega võrreldes ligi 2,5 korda vähem. Eelistatuim elamutüüp oli ühepereelamu.

Kasutusse lubati 222 mitteelamut kasuliku pinnaga 227 000 ruutmeetrit. Enim lisandus uut kaubandus- ja büroopinda. 2007. aasta sama ajavahemikuga võrreldes vähenes nii kasutusse lubatud mitteelamute pind kui ka kubatuur.

Ehitusmahuindeksi trend, I kvartal 2000 – I kvartal 2008 (2000. aasta kvartalite keskmine = 100)

Täpsem teave:

Merike Sinisaar
Juhtivstatistik
Tööstus-, ehitus- ja energiastatistika talitus
Statistikaamet
Tel 625 9291

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.