Novembris oli jaekaubanduses aasta suurim langus

pressiteade nr 1

Jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük vähenes 2008. aasta novembris eelmise aasta novembriga võrreldes püsivhindades 9%, teatab Statistikaamet.

2008. aasta märtsis alanud jaemüügi vähenemine võrreldes eelmise aasta vastava kuuga püsis oktoobrini 3–7% piires. Novembris langes aga jaemüük aasta madalaimale tasemele. Sellele avaldasid mõju jahenev majandus ning sellest tulenev tarbijate kindlustunde nõrgenemine. Ka Eesti Konjunktuuriinstituudi tarbija- ja kaubandusbaromeetri kindlustunde indikaatorid olid novembris jätkuvalt langustrendis.

Novembris oli jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük 4,3 miljardit krooni. Kaupade jaemüügi langust mõjutasid enim tööstuskaupade kauplused. Neis kauplustes vähenes jaemüük eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 18%. Kaupade jaemüük vähenes 2007. aasta novembriga võrreldes kõigil tegevusaladel. Kõige rohkem ehk 26% vähenes jaemüük majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes. Nende kaupluste müügi langusele avaldas olulist mõju madalseis nii kinnisvara- kui ka ehitussektoris.

Jaemüük toidukaupade kauplustes oli 2008. aasta septembris-oktoobris küllaltki stabiilne. Novembris vähenes see eelmise aasta novembriga võrreldes protsendi võrra.

Oktoobriga võrreldes vähenes jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük püsivhindades 8%, mis on tavapärane hoovõtt enne detsembrikuist jõulude ja aastavahetuse suurmüüki.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu oli novembris 5,1 miljardit krooni, millest kaupade jaemüük andis ligi 85%. 2007. aasta novembriga võrreldes vähenes müügitulu jooksevhindades 6%, 2008. aasta oktoobriga võrreldes 7%.

Jaekaubandusettevõtete jaemüügi mahuindeks ja selle trenda, jaanuar 2000 – november 2008 (eelmise aasta vastav kuu = 100)


a Trend on sesoonsusest ja juhuslikest häiritustest puhastatud aegrida, mis näitab aegrea arengusuunda ja -kiirust.

Täpsem teave:

Jaanika Tiigiste
Juhtivstatistik
Teenindusstatistika talitus
Statistikaamet
Tel 625 9257

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.