Tootjahinnaindeks aprillis tõusis

pressiteade nr 59

Statistikaameti andmetel oli tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus 2019. aasta aprillis võrreldes märtsiga 0,7% ja võrreldes eelmise aasta aprilliga 1,6%.

Tootjahinnaindeksit mõjutas aprillis võrreldes eelmise kuuga keskmisest enam hinnatõus elektroonikaseadmete tootmises, elektrienergiaga varustamises, kemikaalide ja keemiatoodete tootmises ning kütteõlide tootmises, samuti hinnalangus elektriseadmete tootmises ja mäetööstuses.

Eelmise aasta aprilliga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnatõus elektri- ja soojusenergiaga varustamises, toiduainete, kütteõlide ning puittoodete tootmises. Lisaks hinnalangus elektroonikaseadmete tootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, aprill 2019
Tegevusala EMTAK 2008 järgi Märts 2019 – aprill 2019, % Aprill 2018 – aprill 2019, %
KOKKU 0,7 1,6
Töötlev tööstus 0,6 0,5
Mäetööstus -0,8 5,2
Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine 2,5 7,0
Veevarustus; kanalisatsioon, jäätme- ja saastekäitlus 0,0 0,0

Ekspordihinnaindeks tõusis aprillis võrreldes märtsiga 1,3% ja võrreldes 2018. aasta aprilliga 2,0%.

Eelmise kuuga võrreldes tõusis keskmisest enam naftatoodete, elektrienergia ning elektroonikatoodete hind, samal ajal langes toormetsa, nahktoodete ja jalatsite ning metallide hind.

Impordihinnaindeks tõusis aprillis võrreldes märtsiga 0,5% ja võrreldes 2018. aasta aprilliga 1,5%.

Eelmise kuuga võrreldes tõusis keskmisest enam elektrienergia, naftatoodete ning keemiatoodete hind, samal ajal langes põllumajandussaaduste, puittoodete ning paberi ja pabertoodete hind.

Statistika aluseks on küsimustikud „Tootjahind“, „Ekspordihind“ ja „Impordihind“, mille esitamise tähtaeg oli 06.05.2019. Statistikaamet avaldas tootjahinnaindeksite kuu kokkuvõtte 9 tööpäevaga. Statistikatööde „Tööstustoodangu tootjahinnaindeks“, „Ekspordihinnaindeks“ ja „Impordihinnaindeks“ avaliku huvi peamine esindaja on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, kelle tellimusel Statistikaamet nende statistikatööde tegemiseks andmeid kogub ja analüüsib.

Täpsem teave:

Eveli Šokman
Juhtivanalüütik
Majandus- ja keskkonnastatistika osakond
Statistikaamet
Tel 625 9241

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis (tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks, aprill 2019)