Aprillis jaekaubandusettevõtete müügitulu kasv kiirenes

pressiteade nr 67

Statistikaameti andmetel suurenes jaekaubandusettevõtete müügitulu 2019. aasta aprillis eelmise aasta aprilliga võrreldes püsivhindades 8% ja oli 614 miljonit eurot.

Toidukaupade kaupluste müügitulu kasv kiirenes aprillis märgatavalt: märtsis oli see eelmise aasta sama kuuga võrreldes 1%, kuid aprillis juba 7%. Osaliselt mõjutasid kiiret kasvu eelmise aasta aprilli väga madal võrdlusbaas ja soodusmüügikampaaniad aprillis.

Aprillis kiirenes müügitulu kasv ka tööstuskaupade kauplustes: märtsis kasvas nende müügitulu aastases võrdluses 9%, kuid aprillis oli kasv 11%. Müügitulu suurenes kõigil tegevusaladel. Kõige rohkem, ligi neljandiku (24%) suurenes aastaga müügitulu muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus müüakse peamiselt arvuteid ja nende lisaseadmeid, raamatuid, sporditarbeid, mänge, mänguasju, lilli, istikuid jm. Müügitulu suurenes keskmisest enam (17%) ka kasutatud kaupade kauplustes ja väljaspool kauplusi (kioskites, turgudel, otsemüük).

Mootorikütuse jaemüügiettevõtete müügitulu suurenes eelmise aasta aprilliga võrreldes 2%.

Märtsiga võrreldes jäi aprillis jaekaubandusettevõtete müügitulu samale tasemele. Ka sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal jäi müük eelmise kuu tasemele. 2019. aasta nelja kuuga (jaanuar–aprill) suurenes jaekaubandusettevõtete müügitulu eelmise aasta vastava perioodiga võrreldes 6%.

Statistika alus on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikaamet avaldas kuu kokkuvõtte nelja tööpäevaga. Statistikatöö „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ avaliku huvi peamine esindaja on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kelle tellimusel statistikaamet seda statistikatööd teeb.

Täpsem teave:

Jaanika Tiigiste
juhtivanalüütik
ettevõtlus- ja põllumajandusstatistika osakond
Statistikaamet
tel 625 9257

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis (kaubanduse müügitulu mahuindeksid ja sisekaubanduse majandusnäitajad).