Tootjahinnaindeks juunis tõusis

pressiteade nr 87

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus oli 2019. aasta juunis võrreldes maiga 0,1% ja võrreldes eelmise aasta juuniga 0,5%.

Tootjahinnaindeksit mõjutas juunis võrreldes eelmise kuuga keskmisest enam hinnatõus elektroonikaseadmete ja elektrienergia tootmises, samuti hinnalangus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises.

Eelmise aasta juuniga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnatõus toiduainete tootmises ja mäetööstuses. Lisaks hinnalangus elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning elektroonikaseadmete tootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, juuni 2019
Tegevusala EMTAK 2008 järgi Mai 2019 – juuni 2019, % Juuni 2018 – juuni 2019, %
KOKKU 0,1 0,5
Töötlev tööstus 0,0 0,3
Mäetööstus 0,5 7,5
Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine 1,4 -5,4
Veevarustus; kanalisatsioon, jäätme- ja saastekäitlus 0,0 0,0

Ekspordihinnaindeks langes juunis võrreldes maiga 0,7% ja võrreldes eelmise aasta juuniga 0,1%.

Eelmise kuuga võrreldes langes keskmisest enam naftasaaduste, toormetsa ja mööbli hind, samal ajal tõusis elektrienergia, elektroonika- ja keemiatoodete hind.

Impordihinnaindeks langes juunis võrreldes maiga 0,3% ja võrreldes eelmise aasta juuniga 0,2%.

Eelmise kuuga võrreldes langes keskmisest enam naftatoodete, nahast toodete ja jalatsite ning paberi ja pabertoodete hind, samal ajal tõusis elektrienergia, elektriseadmete ja ehitusmaterjalide hind.

Statistika aluseks on küsimustikud „Tootjahind“, „Ekspordihind“ ja „Impordihind“, mille esitamise tähtaeg oli 06.07.2019. Statistikaamet avaldas tootjahinnaindeksite kuu kokkuvõtte 10 tööpäevaga. Statistikatööde „Tööstustoodangu tootjahinnaindeks“, „Ekspordihinnaindeks“ ja „Impordihinnaindeks“ avaliku huvi peamine esindaja on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, kelle tellimusel Statistikaamet nende statistikatööde tegemiseks andmeid kogub ja analüüsib.

Täpsem teave:

Eveli Šokman
Juhtivanalüütik
Majandus- ja keskkonnastatistika osakond
Statistikaamet
Tel 625 9241

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaas (tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks)