Tootjahinnaindeksit mõjutas enim puidutööstus

pressiteade nr 138

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus oli oktoobris võrreldes septembriga ‒0,4% ja võrreldes eelmise aasta sama kuuga ‒1,7%, teatab statistikaamet.

Tootjahinnaindeksit mõjutas enim puidutööstus

Tootjahinnaindeksit mõjutas septembriga võrreldes keskmisest enam hinnalangus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises, elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning paberitootmises. Indeksit mõjutas ka hinnatõus elektroonikaseadmete tootmises.

Eelmise aasta oktoobriga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnalangus elektroonikaseadmete tootmises, samuti hinnatõus elektrienergia tootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, oktoober 2019
Tegevusala EMTAK 2008 järgi September 2019 – oktoober 2019, % Oktoober 2018 – oktoober 2019, %
KOKKU ‒0,4 ‒1,7
Töötlev tööstus ‒0,3 ‒2,4
Mäetööstus ‒1,5 2,8
Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine ‒1,3 0,2
Veevarustus; kanalisatsioon, jäätme- ja saastekäitlus 0,0 0,9

Ekspordihinnaindeks langes septembriga võrreldes 0,4%. Kõige rohkem langes naftatoodete, paberi ja pabertoodete ning elektrienergia hind ning tõusis rõivaesemete, nahast toodete ja jalatsite ning turbatoodete hind. Eelmise aasta oktoobriga võrreldes langes ekspordihinnaindeks 3,2%.

Impordihinnaindeks langes septembriga võrreldes 0,3%. Keskmisest enam langes elektrienergia, põllumajandussaaduste ning naftatoodete hind, samal ajal tõusis nahast toodete ning jalatsite ja ehitusmaterjalide hind. Võrreldes 2018. aasta oktoobriga langes impordihinnaindeks 1,3%.

Statistika alus on küsimustikud „Tootjahind“, „Ekspordihind“ ja „Impordihind“, mille esitamise tähtaeg oli 6. november 2019. Statistikaamet avaldas tootjahinnaindeksite kuu kokkuvõtte üheksa tööpäevaga. Statistikatööde „Tööstustoodangu tootjahinnaindeks“, „Ekspordihinnaindeks“ ja „Impordihinnaindeks“ avaliku huvi peamine esindaja on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kelle tellimusel statistikaamet nende statistikatööde tegemiseks andmeid kogub ja analüüsib.

Täpsem teave:

Eveli Šokman
juhtivanalüütik
majandus- ja keskkonnastatistika osakond
statistikaamet
tel 625 9241

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaas (tööstustoodandu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks, oktoober 2019).