Tarbijahinnaindeksit mõjutas aprillis enim transport

pressiteade nr 56

Statistikaameti andmetel oli tarbijahinnaindeksi muutus aprillis võrreldes märtsiga -0,4% ja võrreldes eelmise aasta aprilliga -0,8%.

Eelmise aasta aprilliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim transport
Foto: Shutterstock

Mulluse aprilliga võrreldes olid kaubad 0,2% ja teenused 1,8% odavamad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad langesid eelmise aasta sama kuuga võrreldes 7,3% ja mittereguleeritavad hinnad tõusid 0,9%.

Eelmise aasta aprilliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim transport. Ligi kaks kolmandikku sellest andis mootorikütuse odavnemine. Bensiin oli 12,4% ja diislikütus 8,8% odavam. Kodudesse jõudnud elekter oli 15,1% ja soojusenergia 3,4% mullusest odavam. Suurem mõju indeksi muutusele oli veel toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemisel. Põhiosa sellest andis puuvilja 21,3% ning liha ja lihatoodete 8,4% hinnatõus. Lisaks nimetatutele on toidukaupadest sama ajaga enam kallinenud veel krõpsud (12%) ning odavnenud kartul (28%), värske kala (19%) ja värske köögivili (18%).

Märtsiga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse 6% odavnemine ning peamiselt liha ja lihatoodete (3%), puuvilja (3,6%) ja köögivilja (2,2%) hinnatõusudest tekkinud toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine.

Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, aprill 2020
Kaubagrupp Aprill 2019 – aprill 2020, % Märts 2020 – aprill 2020, %
KOKKU -0,8 -0,4
Toit ja mittealkohoolsed joogid 3,1 1,6
Alkohoolsed joogid ja tubakas -3,4 0,2
Riietus ja jalatsid 0,0 0,0
Eluase -4,9 -1,5
Majapidamine 1,5 1,2
Tervishoid 2,1 -0,5
Transport -6,7 -3,1
Side -1,2 0,0
Vaba aeg 3,9 -0,7
Haridus ja lasteasutused -21,3 -14,1
Söömine väljaspool kodu, majutus 1,8 0,5
Mitmesugused kaubad ja teenused 1,1 0,7

Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul tehti aprillis seoses kogu kuu kehtinud eriolukorraga tarbijahinnaindeksi tootmise protsessis mõningaid muudatusi. „Palju hindu võtsime kaupluste külastamise asemel nende e-poodidest ning seda eriti ajutiselt suletud müügikohtade puhul. Suletud olid spordisaalid, mängutoad ning kultuuriasutused, kus kasutasime eelmise perioodi hindu. Praktiliselt katkes lennuliiklus ning ei toimunud puhkusereise, mistõttu on neis alagruppides hinnaarengud ennustamatud. Kuumuutuse saamiseks arvutasime välja tarbijahinnaindeksi muutuse, kasutades tegelikult müügil olnud kaupade ja teenuste indekseid ning rakendasime seda lennu- ja puhkusereisidele. Veel tasub silmas pidada, et hariduse ja lasteasutuste indeksi langus aprillis on tingitud kohalike omavalitsuste otsusest jätta eriolukorras võtmata lasteaia kohatasu,“ selgitas Trasanov.

Vaata ka tarbijahinnaindeksi kalkulaatorit.

Tarbijahinnaindeksi avaliku huvi peamine esindaja on rahandusministeerium, kelle tellimusel andmeid kogutakse ja analüüsitakse. Andmed aitavad saada ülevaate Eesti riigi hetkeseisust, mille põhjal langetavad ministeeriumid meie elu edasi viivaid otsuseid.

Täpsem teave:

Kadri Kütt
meediasuhete juht


statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.