Tootjahinnaindeks tõusis juunis 1,7%

pressiteade nr 86

Statistikaameti andmetel tõusis tööstustoodangu tootjahinnaindeks juunis võrreldes maiga 1,7% ja langes võrreldes eelmise aasta juuniga 2,3%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks, juuni 2020
Foto: Shutterstock

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul on tootjahinnaindeks üle pika aja taas tõusuteel. „Seekord mõjutas tootjahinnaindeksit maiga võrreldes eelkõige hinnatõus elektrienergiaga varustamises. Mõju avaldas ka hinnatõus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises ning hinnalangus mäetööstuses ja elektriseadmete tootmises,“ lisas Šokman.

Eelmise aasta juuniga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnalangus elektroonikaseadmete ja kütteõlide tootmises, elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning kemikaalide ja keemiatoodete tootmises. Samuti hinnatõus metalltoodete ja toiduainete tootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, juuni 2020
Tegevusala EMTAK 2008 järgi Mai 2020 – juuni 2020, % Juuni 2019 – juuni 2020, %
KOKKU 1,7 -2,3
Töötlev tööstus 0,5 -2,1
Mäetööstus ´-1,8 2,3
Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine 24,3 -7,3
Veevarustus, kanalisatsioon 0,0 -9,0

Ekspordihinnaindeks tõusis maiga võrreldes 1,4%. Kõige rohkem suurenes elektrienergia, naftasaaduste ja keemiatoodete hind ning langes farmaatsia-, metall- ja turbatoodete ning kummi- ja plasttoodete hind. Võrreldes möödunud aasta juuniga vähenes ekspordihinnaindeks 6,2%.

Impordihinnaindeks suurenes maiga võrreldes 2,3%. Keskmisest enam tõusis elektrienergia, naftasaaduste ja keemiatoodete hind, vähenes aga rõivaesemete ning paberi ja pabertoodete hind. Võrreldes 2019. aasta juuniga langes impordihinnaindeks 6,8%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Täpsem teave:

Kadri Kütt
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis (tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks, juuni 2020).