Jaekaubandusettevõtete müügitulu pöördus juunis kasvule

pressiteade nr 88

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu juunis 671 miljonit eurot, mis on püsivhindades eelmise aasta sama ajaga võrreldes 7% suurem.

Statistikaameti juhtivanalüütik Jaanika Tiigiste tõi välja, et aprillis ja mais langenud tööstuskaupade kaupluste müügitulu pöördus juunis taas tõusule ning suurenes eelmise aasta sama ajaga võrreldes 12%. „Müügitulu suurenes enamikul tegevusaladel, vaid kasutatud kaupade kauplustes ja väljaspool kauplusi ehk kioskites, turgudel ning otsemüügil jäi müügitulu eelmise aasta juuniga võrreldes väiksemaks,“ lisas Tiigiste.

Kõige rohkem ehk veidi üle kolmandiku suurenes müügitulu posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes. Keskmisest enam ehk 29% suurenes müügitulu ka muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus müüakse peamiselt arvuteid ning nende lisaseadmeid, raamatuid, sporditarbeid, mänge, mänguasju, lilli, istikuid jm. Viimastel kuudel langust näidanud apteekide ja kosmeetikatarvete kaupluste müügitulu kasvas eelmise aasta sama ajaga võrreldes 7%, tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kaupluste müügitulu 4% ning muude spetsialiseerimata kaupluste, kus on ülekaalus tööstuskaubad (kaubamajade) müügitulu 2%. Müügitulu kasv jätkus ka majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes.

Mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu, mis aasta algusest languses püsis, pöördus samuti tõusule ning kasvas eelmise aasta juuniga võrreldes 1%. Toidukaupade kaupluste müügitulu suurenes aastaga 5%. 

Võrreldes maiga suurenes jaekaubandusettevõtete müügitulu 7%. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal oli kasv 5%. Tänavu esimese poolaastaga suurenes jaekaubandusettevõtete müügitulu eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 1%.

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Täpsem teave:

Kadri Kütt
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis (kaubanduse müügitulu mahuindeksid ja sisekaubanduse majandusnäitajad).