Värske kiirstatistika annab ülevaate, kuidas saavad ettevõtted kriisis hakkama

Blogi
Postitatud 16. jaanuar 2023, 10.46 , juhtivanalüütik Märt Leesment

Statistikaamet asub regulaarselt avaldama maksudeklaratsioonidele tuginevat ettevõtete kiirstatistikat. Interaktiivsed joonised käibe ja tööjõukulude kohta annavad pildi, millised valdkonnad kasvavad, langevad või alles naasevad koroonakriisi eelsesse normaalsusesse.

Mida näitavad ettevõtete kiirstatistika esimesed andmed? Pelgalt käivete kasvuprotsente vaadates võib tunduda, et olukord ettevõtlussektoris on väga ilus. Paarikümneprotsendine käibekasv majanduskriisis pole paha.

Paraku on käibekasv aga ainult üks osa tervikpildist ning teine pool ei ole nii roosiline. Kõrge inflatsiooniga keskkonnas on kulude kasv olnud samaväärne, mõnel juhul ka kõrgemgi.

Kui kulud hakkavad pikaajaliselt tulusid ületama, siis ei suuda ettevõte oma eesmärki – kasumi teenimist – täita. Halvemal juhul kaasneb sellega tegevuse lõpetamine.

Kui vaadata kiirstatistika andmeid detailsemalt, on pilt üsna kirju.

Käibe kasvuga paistavad silma mitmed turismiga seotud tegevusalad, mis said esimeste koroonalainete ajal tugevalt pihta, näiteks reisibürood ja reisikorraldajad, majutus, toitlustus ning veetransport. See tähendab, et kasvu allikaks on suuresti madalam baas 2020. ja 2021. aastast ning nende puhul naastakse veel n-ö normaalsusesse.

Esineb ka vastupidiseid tendentse. Mitmel tegevusalal on hoolimata kõrgest inflatsioonist käive alanenud. Näiteks töötlevas tööstuses on kasvavaid tegevusalasid (põhifarmaatsiatoodete ja ravimpreparaatide tootmine), aga samas ka langevaid – eelkõige puidutöötlemine ja mööblitootmine. Puidutöötlemise puhul leevendab seisu asjaolu, et möödunud aastal oli valdkonnas väga kõrge baas ning varasemate aastatega võrreldes olukord nii halb ei ole.

Raskused eksporditurul ja vähenenud nõudlus koduturul võivad tuua keerulisemad ajad ka teistele tegevusaladele.

Rasked ajad on mõnel pool juba kohal ja seda, kuidas need jõuavad teistesse valdkondadesse ning millal võiksid saabuda esimesed märgid taastumisest, saab iga huviline jälgida ettevõtete kiirstatistikast.

Ettevõtete kiirstatistika põhineb maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni (KMD) ning tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ning töötuskindlustusmakse deklaratsiooni (TSD) andmetel.

Kiirstatistikaga saab tutvuda statistikaameti kodulehel. Andmeid uuendatakse edaspidi iga kuu.