Jaekaubandusettevõtete müügitulu suurenes eelmisel aastal

Uudis
Postitatud 30. jaanuar 2023, 8.00

Statistikaameti esialgsetel andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu 2022. aastal kokku 10,5 miljardit eurot. Võrreldes 2021. aastaga suurenes müügitulu püsivhindades 2%.

Statistikaameti analüütik Johanna Linda Pihlak ütles, et kõige enam, 12%, suurenes müügitulu 2022. aastal mootorikütuse jaemüügiga tegelevates ettevõtetes, tööstuskaupade kauplustes oli kasv 3%. „Müügitulu vähenes aga 3% toidukaupade kauplustes,“ täpsustas Pihlak.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu oli eelmise aasta detsembris 996 miljonit eurot. Võrreldes 2021. aasta detsembriga vähenes müügitulu 7%.

Müügitulu langust mõjutasid detsembris enim tööstuskaupade kauplused, kus müük vähenes aastaga 11%. „Müügitulu vähenes enamikul tegevusaladel, vaid apteekide ja kosmeetikatarvete kauplustes kasvas müük 7%,“ lisas Pihlak. Tööstuskaupade kauplustest vähenes müügitulu kõige rohkem ehk 27% posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes. Keskmisest enam ehk 16% vähenes müügitulu veel ka majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes ning 12% muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga.

Toidukaupade kaupluste müügitulu vähenes detsembris 2021. aasta sama kuuga võrreldes 8% ning mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu suurenes 12%.

Novembriga võrreldes suurenes jaekaubandusettevõtete müügitulu detsembris 7%, mis oli tavapärane, sest detsembris toimuvad jõulude ja aastavahetuse suurmüügid.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2012 – detsember 2022 (2015 = 100)

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka sisekaubanduse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Täpsem teave:

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee

 

Foto: Shutterstock

29. mail on statistikaameti infotelefon suletud. Vabandame ebamugavuste pärast!