Tööstustoodangu tootjahinnaindeks tõusis aastaga ligi 33%

Uudis
Postitatud 20. juuli 2022 8:00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2022. aasta juunis võrreldes maiga 2,3% ja võrreldes eelmise aasta juuniga 33,3%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit aastases võrdluses eelkõige hinnatõus elektri- ja soojusenergia varustamises, puidutöötlemises ja puittoodete, toiduainete ning metalltoodete tootmises. „Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 24,9%, sealhulgas toiduainete tootmises 23,8%“, lisas Šokman.

Võrreldes maiga mõjutas indeksit enam hinnatõus elektroonikaseadmete, toiduainete ja metalltoodete tootmises ning kemikaalide ja keemiatoodete tootmises. Samuti mõjutas indeksit hinnalangus kütteõlide tootmises.

Ekspordihinnaindeks kasvas juunis võrreldes maiga 3,5%. Kõige rohkem tõusid elektrienergia, kemikaalide ja keemiatoodete ning farmaatsiatoodete ja ravimpreparaatide hinnad. Võrreldes 2021. aasta juuniga suurenes ekspordihinnaindeks 29,2%.

Impordihinnaindeks kasvas juunis võrreldes eelneva kuuga 2,4%. Enim tõusid hinnad elektrienergial, kemikaalidel ja keemiatoodetel ning naftasaadustel. Võrreldes 2021. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 29,7%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehteDetailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

 

Täpsem teave

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9191

Foto: Shutterstock