Küsimuste maratoni Küsimus24-ni on jäänud

Tööstustoodangu mahu kasv jätkus ka septembris (parandatud 01.11.2021)

Uudis
Postitatud 1. november 2021 8:00

Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted septembris 9% rohkem toodangut kui eelmise aasta samas kuus. Toodang suurenes energeetikas 20% ja töötlevas tööstuses 8%, mäetööstuses aga vähenes 2%.

Pressiteates on parandatud tekstis punasega märgitud lauset.

Statistikaameti analüütiku Helle Bunderi sõnul sarnanesid töötleva tööstuse tootmismahud septembris eelmisele kuule. „Kui augustis kasvas tootmine 8,5%, siis septembris 8,3%. Taas suurenes tootmine enamikel töötleva tööstuse tegevusaladel,“ kommenteeris Bunder.

Suurema osatähtsusega tööstusharudest näitasid head kasvu puidu töötlemine (13,8%) ja metalltoodete (23,4%) ning ehitusmaterjalide (22,9%) tootmine. Samuti kasvasid mahud mööbli (10,6%) ning toiduainete (1,6%) tootmises. Sarnaselt augustile vähenesid mahud aga elektroonikaseadmete toomises (21,9%) ja keemiatööstuses (2,8%).

Töötleva tööstuse toodangust 67% müüdi välisturule, ekspordi osatähtsus oli suurim farmaatsia ning arvutite ja elektroonikaseadmete tootmises. Korrigeerimata andmetel kasvas toodangu müük ekspordiks võrreldes mulluse septembriga 18% ja müük siseturule 28%.

Tööstustoodangu mahuindeksi (töötlev tööstus) muutus võrreldes eelmise aasta vastava kuuga*

Sesoonselt korrigeeritud andmetel toodeti tööstuses kokku septembris võrreldes augustiga kokku 5% rohkem toodangut, töötlevas tööstuses 2%.

Energeetikas suurenes elektri tootmine koguseliselt (MWh) võrreldes eelmise aasta septembriga 19% ning soojuse tootmine 29%.

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme valdkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.

Töötleva tööstuse toodangu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2010 – september 2021 (2015 = 100)

Tööstustoodangu indeksi koostamiseks kogub ja analüüsib statistikaamet andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Infot erinevate tööstuse valdkondade kohta leiab ettevõtluse juhtimislaualt.

Vaata ka tööstuse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

 

Täpsem teave:

Kadri Kütt
meediasuhete juht

statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

Foto: Shutterstock