Juhtimislaudade rakendus võiks olla iga omavalitsuse tõhus tööriist

Uudis
Postitatud 12. jaanuar 2024, 15.01

Statistikaameti loodud juhtimislaudade rakendus on juba neli aastat olnud ettevõtete, riigi ja kohalike omavalitsuste juhtide ning spetsialistide jaoks oluline tööriist teadlikumate ja andmepõhiste otsuste tegemisel. Juhtimislaudadel olevad visualiseeritud andmed saab igaüks kätte kiirelt ja mugavalt, andes täpse pildi sellest, mis suunas olulised näitajad omavalitsuses liiguvad ja mis eesmärgid on vaja arengukavades saavutada.

Juhtimislauad on üks väljund, kus statistikaamet saab andme­esitajatele midagi omalt poolt tagasi anda. Spetsialisti jaoks on rakendus lähtekohaks, kust andmebaasi edasi liikuda, tavakasutaja jaoks on see aga hästi mõistetav lõpplahendus.

Juhtimislaudade rakendusse on koondatud ja visualiseeritud ettevõtlusandmed, piirkondlik statistika ning horisontaalteemad riigitasandil (näiteks säästev areng ja noorteseire). Eelkõige just omavalitsustele loodud rakenduses on ülevaatlikele joonistele kokku koondatud info maakondade, linnade ja valdade kaupa, kust on mugav oma valdkonna olulisi näitajaid ja nende trende jälgida.

Juhtimislaua rakendust kasutavad tänaseks juba paljud omavalitsused. Kuna rakenduses olevat infot on väga lihtne kuvada ka oma veebilehtedel, teeb see kohaliku elu erinevate valdkondade värskeimate andmete kättesaamise ülimalt mugavaks ja kiireks. Nii kuvavad näiteks Tallinn ja Tartu oma kodulehel ettevõtlusstatistikat, Eesti Kaupmeeste Liit kaubandusstatistikat, Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit trükitööstuse statistikat ja Võrumaa Arenduskeskus erinevaid majandusnäitajaid.

7 head põhjust, miks kasutada juhtimislaudu otsuste tegemisel
 

 1. Juhtimislaual olevad andmed on visualiseeritud

  Kuna inimese aju töötleb andmeid oluliselt kiiremini piltidena kui suuri andmetabeleid seirates, on väga tähtis kujutada statistikat graafiliselt. Juhtimislaudade joonised visualiseerivadki andmeid ja annavad arusaadava ülevaate tegevusvaldkonna hetkeseisust ning näitavad suunda, kuhu liigutakse.

 2. Andmeid on mugav ja kiire kasutada

  Juhtimislaud aitab kokku hoida hulga väärtuslikku aega nii ametnikul kui ka ettevõtte juhil, sest andmebaasi kaevumata saab kätte andmed, mis on visualiseeritud ülevaatlikel andmegraafikutel. Juhtimislaua andmeid saab vaadata aegreal, kaardil, piirkondade võrdlusena, graafikud võimaldavad ka valitud väärtuseid sisse ja välja lülitada.

 3. Igaüks saab luua oma personaalse juhtimislaua

  Juhtimislaudadel võib hõlpsalt kokku panna ka päris oma juhtimislaua, kust saab alati kõige kiiremini kätte näitajad, mis just sulle kõige rohkem huvi pakuvad ning mida kõige sagedamini vajad. Kui oled mõnes kohalikus omavalitsuses spetsialist, leiad juhtimislaualt hea ülevaate oma piirkonna rahvastiku, majandusüksuste, kohaliku eelarve kulude ja tulude, haridus- ja tööturunäitajate ja paljude teiste oluliste näitajate kohta.

  Kui oled juhtimislauale sisenenud tuvastatud kasutajana, avaneb sulle alati see töölaud, kus viimati andmete uurimine pooleli jäi.

 4. Kasuta valmis andmegraafikuid kus iganes

  Juhtimislaudadel olevaid andmegraafikuid on võimalik alla laadida, jagada partneritega ja kasutada näiteks teistele veebilehtedel, esitlustel või sotsiaalmeedias.

 5. Leiab vastuseid paljudele küsimustele

  Juhtimislaualt leiab kasulikku teavet nii alustav ettevõtja kui ka juba tegutseva ettevõtte juht, kes peab laienemisplaane. Andmegraafikud ja joonised annavad ülevaate, kui palju ettevõtteid huvipakkuvas sektoris tegutseb, kui suured on nende tootmismahud, müügitulu ja investeeringud, mis on sektoris keskmine brutokuu- ja tunnipalk ning kui palju on vabu ametikohti. Lisaks võib leida juhtimislaualt infot, kui palju tegutseb huvipakkuvas piirkonnas konkurente, kui suured need on ja mis hinnaga tasub oma toodet müüa.  Hetkel on kasutamiseks üheksa ettevõtluste juhtimislauda toiduainetööstuse-, kaubanduse-, elektroonikatööstuse, metsanduse ja puidutööstuse, keemiatööstuse, masina- ja metallitööstuse, turisminduse, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ja raamatupidamise juhtimislaud.

 6. Juhtimislaudu tekib juurde

  Uute juhtimislaudade loomiseks uurib statistikaamet esmalt andmete olemasolu registrites, erisoovide korral on andmeid võimalik ka juurde koguda. Koostöö on seejuures võtmetegur – puuduvate andmete kogumiseks peavad nende soovijad olema valmis neid ka esitama. Kui erialaliit või ettevõtja teab, mida ta mõõta tahab ja milleks, leiab statistikaamet selleks lahenduse.

 7. Juhtimislaual olevad andmed täienevad pidevalt

  Juhtimislaudadel olevad andmed uuenevad automaatselt statistikaameti andmebaasi põhjal. Juhtimislauad on elav rakendus, kuhu on võimalik lisada juurde uusi näitajaid, mille järele aja jooksul vajadus tekib

  Juhtimislauale on võimalik kuvada nii neid näitajaid, mida statistikaamet juba toodab, aga võib tellida ka lisalahendusi. Kui sa ei leia olemasolevatelt juhtimislaudadelt vajalikke andmeid, võta ühendust statistikaameti klienditoega stat [at] stat.ee (stat[at]stat[dot]ee).