Ehitusmaht pöördus teises kvartalis langusesse

Uudis
Postitatud 26. august 2022, 8.00

Statistikaameti andmetel ehitasid Eesti ehitusettevõtted teises kvartalis siin ja välisriikides kokku püsivhindades 1,4% vähem kui aasta varem samal perioodil. Kohalikul turul vähenes ehitusmaht 1,8%.

Eesti ehitusettevõtted ehitasid 1079 miljoni euro eest, sellest hooneid 697 miljoni ja rajatisi 382 miljoni euro eest. Eelmise aasta teise kvartaliga võrreldes ehitati hooneid 8% vähem ja rajatisi (teid, sildu, sadamaid, magistraaltorustikke, side- ja elektriliine, spordiväljakuid jms) 14% rohkem.

Statistikaameti juhtivanalüütik Merike Sinisaare sõnul on ehitusturg jätkuvalt mõjutatud kiirest ehituskulude kasvust. „Kohalikku ehitusturgu mõjutas enim hoonete ehitusmahtude vähenemine. Vähem ehitati nii uusi hooneid kui tehti ka hoonete remondi- ja rekonstrueerimistöid. Rajatiste puhul kasvas ehitusmaht eelkõige remondi- ja rekonstrueerimistööde tõttu, väikest kasvu näitas ka rajatiste uusehitus,“ täiendas Sinisaar.

Välismaal tegutsevate Eesti ehitusettevõtete ehitusmaht suurenes eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 7%. Välisriikides ehitati rohkem nii hooneid kui rajatisi. Välisriikides tehtud ehitustööde osatähtsus kogu ehitusmahus oli 5%, aasta varem 4%.

2022. aasta esimese poolaastaga suurenes ehitusmaht eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 5%. Tänu edukale aasta algusele jäi plusspoolele ka hoonete ehitus (3%). Rajatisi ehitati kümnendiku võrra rohkem.

Ehitusmahuindeks ja selle trend, I kvartal 2003 – II kvartal 2022 (2015 = 100)
Ehitusmahuindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga

Ettevõtete kvartali majandusnäitajate andmeid kogub ja analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka ehituse valdkonnalehteDetailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

26.08.2022 ei avaldu andmed ehitusloa saanud ja kasutusse lubatud eluruumide, mitteelamute ja rajatiste kohta. Anname nende andmete uuest avaldamiskuupäevast teada esimesel võimalusel.

 

Täpsem teave

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9191

 

Foto: Shutterstock