Juunis mõjutasid jaekaubanduse müügitulu langust enim tööstuskaupade kauplused

Uudis
Postitatud 28. juuli 2023 8:00

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu juunis 896 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aasta sama kuuga vähenes müügitulu püsivhindades 8%.

Statistikaameti analüütik Johanna Linda Pihlak ütles, et kui mais vähenes müügitulu eelmise aasta sama ajaga võrreldes 10%, siis juunis langus mõnevõrra aeglustus. „Müügitulu langust mõjutasid juunis enim tööstuskaupade kauplused, kus müük vähenes aastaga 12%,“ lisas Pihlak.

Tööstuskaupade kauplustes vähenes müügitulu eelmise aasta juuniga võrreldes enamikul tegevusaladel, vaid apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes kasvas müük 2%. Kõige rohkem ehk 21% langes müügitulu muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga, samuti posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes.

Toidukaupluste müügitulu vähenes eelmise aasta juuniga võrreldes 4% ning mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müük 2%.

Maiga võrreldes langes jaekaubandusettevõtete müügitulu juunis 2%. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal vähenes müük eelmise kuuga võrreldes 1%.

2023. aasta esimesel poolaastal vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 9%.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2013 – juuni 2023 (2015 = 100)

* Mahuindeks – indeks, mis iseloomustab kaupade müügi mahu muutust püsivhindades võrreldes mingi eelmise perioodi müügiga. Indeksi arvutamisel on kasutatud kaupade hinnaindekseid.

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka sisekaubanduse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

Täpsem teave:

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee

Foto: Shutterstock