Septembris vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu 7%

Uudis
Postitatud 31. oktoober 2023, 8.00

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu septembris 869 miljonit eurot. Müügitulu vähenes eelmise aasta sama kuuga võrreldes püsivhindades 7%.

Statistikaameti analüütiku Johanna Linda Pihlaku sõnul mõjutasid jaekaubandusettevõtete müügitulu langust enim tööstuskaupade kauplused, kus müük oli kümnendiku võrra väiksem kui eelmise aasta septembris. „Müügitulu vähenes tööstuskaupade kaupluste puhul kõigil tegevusaladel. Kõige rohkem ehk viiendiku võrra langes müügitulu posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes,“ lisas Pihlak.

Tööstuskaupade kauplustest vähenes müügitulu veel 14% tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes, 14% muudes spetsialiseerimata kauplustes, kus on ülekaalus tööstuskaubad (nn kaubamajad), 12% majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes, 5% kasutatud kaupade kauplustes ja väljaspool kauplusi ehk kioskites, turgudel ning otsemüügil, 4% muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga ning 1% apteekide ja kosmeetikatarvete kauplustes.

Toidukaupade kaupluste müük vähenes eelmise aasta sama kuuga võrreldes 2%. Mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu vähenes 5%.

Augustiga võrreldes vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu septembris 5%. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal jäi müük eelmise kuuga võrreldes samaks.

Selle aasta esimese üheksa kuuga langes jaekaubandusettevõtete müügitulu eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 9%.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2013 – september 2023 (2015 = 100

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka sisekaubanduse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

Täpsem teave:

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

press [at] stat.ee

Foto: Shutterstock