Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes aastaga 2,9% (parandatud 20.05.2024)

Uudis
Postitatud 20. mai 2024, 8.00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2024. aasta aprillis võrreldes märtsiga 0,3% ja langes võrreldes eelmise aasta aprilliga 2,9%.

Pressiteate joonise andmed on korrigeeritud. Vabandage ja palume kasutada uut joonist.

Statistikaameti tootjahindade statistika tiimijuht Eveli Šokman ütles, et võrreldes 2023. aasta aprilliga mõjutas tootjahinnaindeksit enim hinnalangus elektri- ja soojusenergiaga varustamises, puidutöötlemises ja puittoodete ning toiduainete tootmises. „Veel avaldas mõju elektroonikaseadmete tootmise ja masinate ning seadmete remondi teenuse hinnatõus. Töötlevas tööstuses kokku oli hinnalangus 1,0% ja toiduainete tootmises 3,1%,“ lisas Šokman.

Võrreldes selle aasta märtsiga mõjutas indeksit aprillis eelkõige hinnatõus puidutöötlemises, puittoodete ja kütteõlide ning metalltoodete tootmises. Vastupidist mõju avaldas hinnalangus elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning metalli ja toiduainete tootmises.

Ekspordihinnaindeks kasvas aprillis võrreldes märtsiga 0,9%. Kõige rohkem tõusid hinnad naftasaadustel, põllumajandussaadustel ning metallil. Enim langesid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ning nahktoodetel ja jalanõudel. Võrreldes 2023. aasta aprilliga vähenes ekspordihinnaindeks 2,7%.

Impordihinnaindeks kasvas aprillis võrreldes märtsiga 0,1%. Kõige rohkem tõusid hinnad metallil, toidul ning puittoodetel. Enim kahanesid hinnad elektrienergial, elektriseadmetel ning tööstusmasinatel ja -seadmetel. Võrreldes 2023. aasta aprilliga langes impordihinnaindeks 1,8%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)


Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.
 

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.
 

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.
 

Täpsem teave:

Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

Foto: Shutterstock