Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes aastaga 3,3%

Uudis
Postitatud 20. detsember 2023, 8.00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, langes statistikaameti andmetel 2023. aasta novembris võrreldes oktoobriga 0,1% ja võrreldes eelmise aasta novembriga 3,3%.

Võrreldes 2022. aasta novembriga mõjutas indeksit enim hinnalangus elektri- ja soojusenergiaga varustamises, puidutöötlemises ja puittoodete ning paberi tootmises. Vastupidist mõju avaldas elektriseadmete, tööstusmasinate ja -seadmete ning elektroonikaseadmete tootmise hinnatõus.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit oktoobriga võrreldes eelkõige hinnalangus kütteõlide, puittoodete ning tööstusmasinate ja -seadmete tootmises. „Samuti mõjutas indeksit elektrienergia, plasttoodete ja elektroonikaseadmete tootmise hinnatõus,“ lisas Šokman.

Ekspordihinnaindeks langes novembris võrreldes oktoobriga 1,2%. Kõige rohkem langesid naftasaaduste, kemikaalide ja keemiatoodete ning põllumajandussaaduste hinnad. Kõige rohkem tõusid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ning rõivastel. Võrreldes 2022. aasta novembriga langes ekspordihinnaindeks 3,5%.

Impordihinnaindeks langes novembris võrreldes oktoobriga 0,7%. Enim langesid naftasaaduste, kemikaalide ja keemiatoodete ning tekstiili ja rõivaste hinnad. Enim tõusid elektrienergia, mootorsõidukite ning paberi ja pabertoodete hinnad. Võrreldes 2022. aasta novembriga langes impordihinnaindeks 3,5%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)

 

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

Täpsem teave

Vahur Koorits
kommunikatsioonipartner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9204
press [at] stat.ee

Foto: Shutterstock