Töösuhete arv taastub, aga vaevaliselt

Uudis
Postitatud 17. september 2020 13:44

Täna, 17. septembril uuendas statistikaamet taas tööturu kiirstatistika andmeid, lisandusid 37. nädala (7.-13.09) näitajad. Üle Eesti on töösuhete arv aasta algusega võrreldes umbes 5400 võrra väiksem. Tööturu andmed viitavad küll töösuhete arvu mõningasele kasvule, aga kriisist enam mõjutatud tegevusalad on jätkuvalt keerulises seisus.

Statistikaameti juhtivanalüütik Märt Leesment ütleb tööturu kiirstatistika värskete andmete põhjal, et sügiskuude algus tähendas muutusi ka tööturul. „Kui augusti lõpuga kaasnes töösuhete arvu vähenemine, siis esimese täispika septembri nädala lõpus nende arv mõnevõrra kasvas ja seda võib pidada tavapäraseks. Viimaste kuude suurimad muutused on toimunud Lääne- ja Kagu-Eestis, kus suvehooaja lõpp tõi kaasa töösuhete arvu vähenemise, mis septembri esimeseks nädala lõpuks peatus. Olulisemateks töösuhete arvu mõjutavateks tegevusaladeks olid majutus ja toitlustus, aga ka näiteks kaubandus. Töösuhte lõppemise põhjustest võib välja lugeda, et paljud neist olid ajutise iseloomuga,“ lisab Leesment.

Tegevusaladest on jätkuvalt keerulises seisus majutus ja toitlustus, kus suhteline erinevus võrreldes möödunud aastaga püsib suurim ning taastumine on pigem vaevaline. Aasta algusega võrreldes on töösuhete arv sel tegevusalal vähenenud ligi 14% võrra.

Statistikaamet avaldab alates aprillist kiirstatistikat tööturul toimuva kohta. Interaktiivsetel joonistel antakse töötamise registri (TÖR-i) iga nädala andmete põhjal ülevaade Eesti tööturu hetkeolukorrast. Näidatakse, kuidas on nädalaga muutunud töösuhete arv Eestis: kui palju on neid lõpetatud, peatatud või alustatud. Aegread esitatakse alates 6. jaanuarist, kui algas selle aasta esimene täistöönädal. Võrdluseks on toodud 2019. aasta vastava nädala andmed.