Heal lapsel mitu nime

Blogi
Postitatud 17. detsember 2020, 13.00 , juhtivanalüütik Kaja Sõstra

Eesti inimesed kasutavad üsna agaralt võimalust panna oma lapsele mitu nime ja üha rohkem on läinud hinda ka rahvusvahelised nimed, millel kirjapilte vahel lausa mitme käe sõrme jagu.

Rahvastikuregistri andmetel oli selle aasta alguses Eestis 112 000 inimest, kellel on rohkem kui üks eesnimi. Neist umbes 8000 on kolm kuni viis eesnime.  Nende hulgas on ka välismaalased, kes on Eesti rahvastikuregistris registreeritud.

Eestis sai mitme nime panek suurema hoo sisse iseseisvumise algusega 1990. aastatel. Sel sajandil sündinud lastest on ligi viiendikul rohkem kui üks eesnimi. Eestis võib lapsele panna kuni kolm lahku kirjutatud või kaks sidekriipsuga nime. Siiski on kümne aasta jooksul mitme nime saanud laste arv aasta-aastalt vähenenud.  Kui 2010. sünniaastaga on vähemalt kahe nimega poisse üle 1600 ja tüdrukuid 1700, siis 2019. aastal oli mitme nimega nii poisse kui tüdrukuid umbes 500 võrra vähem. Topeltnimesid pannakse tüdrukutele pisut sagedamini kui poistele.

Foto: Shutterstock

Konkurentsitu Karl

Esimese nimena on poistel konkurentsitult kõige populaarsem Karl, millele järgnevad Sten ja Hans. Sten ja Hans on esimese nimena kasutusel umbes viis korda Karlist harvemini. Teise nimena on populaarsed Erik, Markus ja Martin. Seega on üsna aimatav, millised topeltnimed on poistel kõige sagedasemad: Karl Erik, Karl Markus ja Karl Martin. Sidekriipsuga ja ilma sidekriipsuta nimed loeme siin samaks nimeks.

Tüdrukutel on esimeseks nimeks sagedamini Mia, Emma ja Hanna. Mia sagedus on järgmistest umbes kaks korda suurem. Teiseks nimeks on tüdrukutel sagedamini Maria, Liis või Liisa. Enamlevinud topeltnimed on tüdrukutel Laura Liisa, Grete Liis, Hanna Liisa, Anna Maria ja Mia Maria.

Rahvusvahelised hitid Sofia ja Kristofer

Aasta-aastalt on järjest menukamaks muutunud ka rahvusvahelised nimed, mis hakkasid rohkem esile tõusma aastatel 20032010. Mõned üksikud nimed on olnud populaarsed ka kauem.

Nende nimede populaarsuse võrdlemisel tuleks arvestada ka sellega, et nimel võib olla mitu kirjapilti. Näiteks Sofia nimel on kokku tervelt 15 kirjapilti: Soffi, Sofi, Sofie, Sofiia, Sofija, Sofije, Sofiya, Sofja, Sofya, Sohvi, Sophia, Sophie, Sophija, Sophy.

Poiste nimedes on eriti rikkalikult versioone nimel Kristofer. Näiteks Christofer, Christoffer, Christopher, Cristofer, Cristoffer, Cristopher, Kristoffer, Kristohver, Kristopher. Topeltnimedes on selle nime kõrval kõige populaarsemaks teiseks nimeks Robin. Enamik praegu populaarsetest nimedest leiab ka USA 1000 populaarsema nime edetabelist.

Uuri täpsemalt nimede kohta andmeid https://www.stat.ee/nimed/