Jaekaubandusettevõtete müügitulu vähenes eelmisel aastal 8%

Uudis
Postitatud 30. jaanuar 2024, 8.00

Statistikaameti esialgsetel andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu 2023. aastal kokku 10,5 miljardit eurot. Võrreldes 2022. aastaga vähenes müügitulu püsivhindades 8%.

Statistikaameti analüütiku Johanna Linda Pihlaku sõnul kahanes müügitulu 2023. aastal nii toidukaupade ja tööstuskaupade kauplustes kui ka mootorikütuse jaemüügiga tegelevates ettevõtetes. „Enim ehk 11% vähenes müügitulu tööstuskaupade kauplustes, mootorikütuse jaemüügiga tegelevates ettevõtetes 5% ning toidukauplustes 4%,“ täpsustas Pihlak.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu vähenemine jätkus ka aasta viimasel kuul. Detsembris oli müügitulu 967 miljonit eurot, mis võrreldes 2022. aasta sama kuuga kahanes 5%.

Tööstuskaupade kauplustes vähenes müügitulu võrreldes 2022. aasta detsembriga 7%. Kõige rohkem ehk 14% kahanes müügitulu muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga. Keskmisest enam ehk 13% vähenes müügitulu veel ka kasutatud asjade kauplustes ja väljaspool kauplusi ehk kioskites ning 8% tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes.

Mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu kahanes 2022. aasta detsembriga võrreldes 10%, toidukaupade kaupluste müük jäi aga samale tasemele.

Novembriga võrreldes suurenes jaekaubandusettevõtete müügitulu detsembris 11%, mis oli tavapärane, kuna detsembris toimuvad jõulude ja aastavahetuse suurmüügid.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2013 – detsember 2023 (2015 = 100)

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka sisekaubanduse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.
 

Täpsem teave:

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 
625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

Foto: Shutterstock