Kaubaveod maanteedel vähenesid esimesel poolaastal ligi kolmandiku

Uudis
Postitatud 4. detsember 2020, 9.15

Esimesel poolaastal vedasid Eesti veokid kokku üle 10 miljoni tonni kaupa, mis on 30% vähem kui eelmisel aastal samal ajal. Esimeses kvartalis veeti maanteedel kaupa 4,4 miljonit tonni, teises kvartalis 5,7 miljonit tonni.

Statistikaameti analüütiku Birgitta Ojamaa sõnul oli esimene poolaasta raske paljude valdkondadele, nii ka transpordi tegevusalale. „Viirus mõjutas transpordisektorit negatiivselt juba esimeses kvartalis, kui tegevusala majanduskasv võrreldes möödunud aastaga veidi langes, kuid teises kvartalis oli langus juba 8%. Samuti mõjutasid esimesel poolaastal ekspordi ja impordi vähenemist just üldine kaubaveo ning transporditeenuste kahanemine ja ka reisiteenuste kokku kuivamine,“ lisas Ojamaa.

Esimeses kvartalis vähenes Eesti veokitega tehtud kaubavedude maht eelmise aastaga võrreldes 38%. Maantee kaubavedude veosekäive oli ligi kolmandiku võrra väiksem ehk 873 miljonit tonnkilomeetrit.

Teises kvartalis kasvas kaubavedu esimese kvartaliga võrreldes 28% võrra, kuid kahanes võrreldes eelmise aastaga siiski 23%. Veosekäive oli aga miljard tonnkilomeetrit ehk 9% väiksem kui eelmisel aastal.

Veosed maanteel, 2019 I kvartal – 2020 II kvartal

Maanteel veeti esimesel poolaastal kõige rohkem metallimaake, muid kaevandus- ja karjääritooteid ning turvast, mis moodustasid veetud kaubast pea kolmandiku. Eelmisel aastal oli veerand kogu kaubast killustik ja turvas. Muud olulisemad veetud kaubad olid sarnaselt eelmise aastaga põllumajandus-, jahindus-, metsandustooted ja kalapüügisaadused; toiduained, joogid ja tubakas; puit ning puit-, õle-, paber- ja korktooted.

Eesti veokite läbisõit kaubavedudel ulatus esimesel poolaastal hinnanguliselt 138 miljoni kilomeetrini, mis on umbes neljandik vähem kui eelmisel aastal. Veidi rohkem kui 80% sõidetud kilomeetritest tulid kaubaga veol, ülejäänud läbisõidust tehti tühivedudel.

Statistikaameti poolt korraldatav maanteekaubavedude uuring annab ülevaate Eesti veokitega maanteedel veetud kaupade ja liiklusvoogude kohta. Peamised uuringu põhjal hinnatavad näitajad on veetud veoste kogus tonnides, veosekäive tonnkilomeetrites ja läbisõit kilomeetrites. Veosekäive sisaldab veetud kauba kogust ja veo kaugust ning seda mõõdetakse tonnkilomeetrites. Üks tonnkilomeeter tähendab ühe tonni kauba vedamist ühe kilomeetri kaugusele. Valikuuringus osalevad maanteeameti liiklusregistrisse kantud kaubaveoautod kandevõimega üle 3500 kg, mille vanus ei ületa 25 aastat.

Vaata ka transpordi valdkonnalehte.

Foto: Shutterstock