Rahva ja eluruumide loenduse alguseni on jäänud

Energeetikasektori tootmismahud kasvasid jaanuaris kolmandiku võrra

Uudis
Postitatud 10. märts 2021 8:00

Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted jaanuaris 1% rohkem toodangut kui 2020. aastal samal ajal. Sektoriti vähenes toodang vaid mäetööstuses 13%, töötlevas tööstuses jäi samale tasemele ja energeetikas kasvas 33%.

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme tööstusvaldkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.

Statistikaameti analüütiku Helle Bunderi sõnul võis jaanuaris pooltes töötleva tööstuse harudest täheldada mahtude kahanemist. „Suurema osatähtsusega tegevusaladest vähenes toiduainete tootmine ning viimasel poolaastal kasvanud arvutite ja elektroonikaseadmete tootmine. Nagu ka eelneval kuuel kuul näitas suurematest tegevusaladest kasvu puidu töötlemine, suurenes ka metalltoodete tootmine,“ kommenteeris Bunder.

Tööstustoodangu mahuindeksi muutus tegevusala järgi võrreldes eelmise aasta sama kuuga, jaanuar 2021 (%)*

Töötleva tööstuse toodangust 67% müüdi välisturule, ekspordi osatähtsus oli suurim farmaatsia ning arvutite ja elektroonikaseadmete tootmises. Korrigeerimata andmetel kahanes toodangu müük ekspordiks võrreldes 2020. aasta jaanuariga 7% ja müük siseturule 16%.

Sesoonselt korrigeeritud andmetel toodeti jaanuaris võrreldes detsembriga tööstuses kokku 1% ja töötlevas tööstuses 2% vähem toodangut.

Energeetika valdkonnas suurenes elektri tootmine koguseliselt (MWh) võrreldes 2020. aasta jaanuariga 34% ja soojuse tootmine 32%.

Töötleva tööstuse toodangu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2010 – jaanuar 2021 (2015 = 100)

Tööstustoodangu indeksi koostamiseks kogub ja analüüsib statistikaamet andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Infot erinevate tööstuse valdkondade kohta leiab ettevõtluse juhtimislaualt.

Vaata ka tööstuse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.


Täpsem teave:

Kaia-Liisa Tabri
kommunikatsioonipartner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 507 0521

Foto: Shutterstock