Rahva ja eluruumide loenduse alguseni on jäänud

Tootmismahud kahanesid enam kui pooltes töötleva tööstuse harudes

Uudis
Postitatud 6. jaanuar 2021 8:00

Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted möödunud aasta novembris 2% vähem toodangut kui 2019. aastal samal ajal. Tööstuse kolmest sektorist vähenes toodang töötlevas tööstuses 1% ja energeetikas 12%, kasvas aga mäetööstuses 2%.

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme tööstusvaldkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.

Statistikaameti analüütik Helle Bunder ütleb, et novembris võis rohkem kui pooltes töötleva tööstuse harudest täheldada mahtude kahanemist. „Suurema osatähtsusega tegevusaladest vähenes toodang metalltoodete, elektriseadmete ja toiduainete tootmises. Oktoobrile sarnaselt näitasid suurematest töötleva tööstuse tegevusaladest tugevat kasvu arvutite ja elektroonikaseadmete tootmine ning puidu töötlemine,“ täiendas Bunder.

Töötleva tööstuse toodangust 68% müüdi välisturule, ekspordi osa sellest oli suurim farmaatsia ja arvutite ning elektroonikaseadmete tootmises. Korrigeerimata andmetel kasvas toodangu müük ekspordiks võrreldes 2019. aastaga 3%, kuid müük siseturule kahanes 3%.

Sesoonselt korrigeeritud andmetel toodeti novembris võrreldes oktoobriga tööstuses kokku 1% ja töötlevas tööstuses 2% vähem toodangut.

Energeetika valdkonnas vähenes elektri tootmine koguseliselt (MWh) võrreldes 2019. aasta novembriga 14% ja soojuse tootmine 10%.

Töötleva tööstuse toodangu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2010 – november 2020 (2015 = 100)
Tööstustoodangu mahuindeksi muutus tegevusala järgi võrreldes eelmise aasta sama kuuga, november 2020 (%)*

Tööstustoodangu indeksi koostamiseks kogub ja analüüsib statistikaamet andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Infot erinevate tööstuse valdkondade kohta leiab ettevõtluse juhtimislaualt.

Vaata ka tööstuse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

 

Täpsem teave:

Kadri Kütt
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

Foto: Shutterstock