Tootjahinnaindeks tõusis augustis 15,5%

Uudis
Postitatud 20. september 2021, 8.00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2021. aasta augustis võrreldes juuliga 1,7% ja võrreldes eelmise aasta sama kuuga 15,5%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit nii juuli kui ka eelmise aasta augustiga võrreldes enam hinnatõus puidutöötlemises ning puittoodete, elektrienergia ja metalltoodete tootmises. „Tootjahinnaindeksi muutusele avaldasid mõju ka elektroonikaseadmete hinnad, mis küll võrreldes juuliga langesid, aga võrreldes mulluse augustiga tõusid,“ täiendas Šokman.

Indeksit mõjutas juuliga võrreldes veel hindade langus tekstiili ja kütteõlide tootmises. Eelmise aasta augustiga võrreldes oli samuti mõjutajaks hinnalangus tekstiili tootmises ning ka mäetööstuses.

Ekspordihinnaindeks suurenes augustis võrreldes juuliga 1,1%. Hinnad tõusid enim põllumajandussaaduste ja puittoodete tootmises ning mäetööstuses. Hinnad langesid kõige rohkem naftatoodete-, tekstiilitoodete ning jalatsitootmises. Ekspordihinnaindeks kasvas üheteistkümnendat kuud järjest. Võrreldes 2020. aasta sama kuuga suurenes ekspordihinnaindeks 15,6%.

Impordihinnaindeks kasvas võrreldes eelneva kuuga 1,2%. Kõige rohkem tõusid hinnad mäetööstuses, puittoodete ja elektrienergia tootmises. Suurim hinnalangus sai osaks naftatoodete-, mööblitoodete ja tekstiilitoodete tootmisele. Impordihinnaindeks kasvas üheksandat kuud järjest. Võrreldes eelmise aasta augustiga suurenes impordihinnaindeks 15,2%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

 

Täpsem teave

Kadri Kütt
meediasuhete juht

statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

Foto: Shutterstock