Juulis tööstustoodangu tootjahinnaindeksi kiire kasv pidurdus

Uudis
Postitatud 22. august 2022 8:00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2022. aasta juulis võrreldes juuniga 0,4% ja võrreldes eelmise aasta juuliga 28,8%.

Statistikaameti analüütiku Germo Valgenbergi sõnul mõjutas indeksit eelmise aasta juuliga võrreldes eelkõige hinnatõus elektri- ja soojusenergia varustamises, puidutöötlemises ja puittoodete, toiduainete ning metalltoodete tootmises. „Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 20,3%, sealhulgas toiduainete tootmises 25,1%“, lisas Valgenberg.

Võrreldes juuniga mõjutas indeksit enim hinnatõus elektrienergia ja toiduainete tootmises. Samuti mõjutas indeksit hinnalangus puidutöötlemises, elektroonikaseadmete ja kütteõlide tootmises.

Ekspordihinnaindeks kasvas juulis võrreldes juuniga 0,4%. Kõige rohkem tõusid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ning puittoodetel. Kõige rohkem langesid hinnad naftasaadustel, metallitoodetel ning põllumajandussaadustel. Võrreldes 2021. aasta juuliga suurenes ekspordihinnaindeks 26,8%.

Impordihinnaindeks kasvas juulis võrreldes eelneva kuuga 1,5%. Enim tõusid hinnad elektrienergial, kemikaalidel ja keemiatoodetel ning mööblitootmises. Hinnad langesid enim naftasaadustel, puittoodetel ning põllumajandussaadustel. Võrreldes 2021. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 28,7%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

 

Täpsem teave

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9191

 

Foto: Shutterstock