Andmekirjaoskuse nädal suunab targemaid otsuseid tegema

Uudis
Postitatud 25. märts 2024, 10.46

Tänasest, 25. märtsist algab andmekirjaoskuse nädal, mille jooksul ootab statistikaamet erinevate ürituste ning teavitustegevuste kaudu kõiki andmehuvilisi andmetarkust koguma. Sel aastal on hariva ja kasuliku nädala fookuses poliitikakujundajad ja avalik sektor laiemalt, kuid põnevaid teadmisi ja meeleolukaid andmeampse leiavad kõik statistikaameti kanalites uudistajad.

Maailm on täis andmeid, mida on vaja mõtestada ning millega aruteludes ja riigile oluliste otsuste tegemisel arvestada. 25.–29. märtsini toimuva andmekirjaoskuse nädala eesmärk on tekitada huvi ja aidata statistikahuvilistel andmeid leida ja neis orienteeruda.

“Me kõik soovime, et poliitikakujundajad, kes Eesti olevikku ja tulevikku suurel määral mõjutavad, lähtuksid otsustamisel enda parimast, objektiivsetele andmetele tuginevast teadmisest. Statistikaamet hindab lähedast andmealast koostööd teiste riigiasutustega väga kõrgelt ja mõistab enda rolli olulistes otsustes. Seepärast oleme seekordse andmekirjaoskuse nädala pühendanud eelkõige ministeeriumides ja mujal meie elu suunavatele inimestele, et nad teaksid, kuidas meie andmeid leida ja kasutada. Lisaks muidugi soovime, et nad nõuaksid ka statistikaametilt veel paremaid, nende väljakutsete lahendamist toetavaid andmeid,“ selgitas Jaana Tael, statistikaameti partnerlussuhete juht.


Andmekirjaoskuse nädala tegevused:  

  • Nädala jooksul avaldame sotsiaalmeedias andmeampse, et näidata, kuidas statistika mõistmine nõuab tähelepanelikkust. Andmeampsudega kutsume üles arendama oma oskusi andmeid leida, lugeda, töödelda, analüüsida, tõlgendada ja seega andmeid kasutada.
  • 27. märtsil sukeldume andmehuvilistest koostööpartneritega üheskoos andmemaailma.  Proovime läbi, kuidas leida ja tõlgendada ministeeriumidele ja teistele avaliku sektori asutustele vajalikke andmeid.
  • Avaldame intervjuu Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi turismi valdkonnajuhi Külli Kraneriga, kellega vestleme andmemaailma väljakutsetest, võimalustest ja tulevikust. Arutleme, kuidas on andmekirjaoskus olnud abiks turismisektori muutuste analüüsimisel, tegevuste planeerimisel ja teadmuspõhiste otsuste tegemisel.
  • Statistikaameti veebilehe andmekirjaoskuse teemalehele oleme koondanud nõuanded ja lisamaterjalid, et iga huviline saaks arendada oma andmepädevust.
  • Käimas on ka Andmepärli konkurss, kus juba 28. märtsil algab rahvahääletuse voor, et välja selgitada möödunud aasta parim andmelugu ja infograafika Eestis. Hääletus kestab kuni 10. aprillini.
     

Täpsem teave:

Kai Kaljumäe
kommunikatsioonipartner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9184

press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)