Jaekaubandusettevõtete müügitulu langus jätkus ka jaanuaris

Uudis
Postitatud 3. märts 2023, 8.00

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu jaanuaris 800 miljonit eurot. Võrreldes 2022. aasta sama kuuga vähenes müügitulu püsivhindades 7%.

Statistikaameti analüütiku Johanna Linda Pihlaku sõnul vähenes jaanuaris müügitulu nii mootorikütuse jaemüügiga tegelevates ettevõtetes kui ka toidukaupade ja tööstuskaupade kauplustes. „Suurima languse tegid mootorikütuse jaemüügiga tegelevad ettevõtted, kus müügitulu vähenes eelmise aasta sama ajaga võrreldes 9%, tööstuskaupade kaupluste müük vähenes 7% ja toidukauplustel 4%,“ täiendas Pihlak.

Tööstuskaupadest enim ehk 12% vähenes müügitulu majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes. Müügitulu vähenes veel 11% muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga; 4% kasutatud asjade kauplustes ja väljaspool kauplusi ehk kioskites, turgudel ning otsemüügil; 3% muudes spetsialiseerimata kauplustes, kus on ülekaalus tööstuskaubad (nn kaubamajad) ning 2% apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes. Müügitulu suurenes 3% posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes ning 2% tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes.

Detsembriga võrreldes vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu jaanuaris 21%. Tegemist oli tavapärase langusega, mis järgneb jõulude ja aastavahetuse suurmüükidele. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal vähenes müük eelmise kuuga võrreldes 1%.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2013 – jaanuar 2023 (2015 = 100)

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka sisekaubanduse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

 

Täpsem teave:

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

 

Foto. Shutterstock