Silmapaistvate andmelugude ja infograafika konkurss „Andmepärl“ tuleb taas!

Uudis
Postitatud 16. veebruar 2023, 14.00

Statistikaamet ootab konkursile „Andmepärl 2023“ silmapaistvaid infograafika lahendusi ja kõnekaid andmelugusid, et selgitada välja möödunud aasta säravaimad andmekäsitlused Eestis.

Statistikaamet kutsub kõiki, kes visualiseerivad andmeid ja loovad andmete põhjal lugusid, mustreid ja seoseid, kandideerima konkursil „Andmepärl 2023“. Tööde esitamise tähtaeg on 21. märtsil 2023.

„Tänapäeva infoühiskonnas muutub andmerägastikus orienteerumine järjest keerulisemaks. Ühelt poolt tuleb teabe ülekülluses osata eristada olulist ebaolulisest, teisalt tõest infot valest. Seepärast saab andmetele tähenduse andmisel ja edastamise selgusel olema üha suurem väärtus,“ ütleb žürii esimees, statistikaameti peadirektori asetäitja Kaido Paabusk.Statistikaameti jaoks on andmekirjaoskus üks strateegilistest suundadest, milles me tahame ise areneda aga toetada ka sarnaseid võimeid ühiskonnas üldisemalt.“

Konkursi kategooriad

Parima andmeloo auhinnaga tunnustatakse autorit, kelle andmete tõlgendamine ja kasutus on toonud mõnda valdkonda või nähtusesse märkimisväärset selgust, suurendanud inimeste informeeritust, tekitanud laialdast ühiskondlikku arutelu või muutnud inimeste käitumist.

Parima infograafika auhinnaga tunnustatakse autorit, kelle loodud andmevisuaal, rakendus või infograafika on eeskujuks, propageerib andmete kasutamist ja mõtestamist visuaalse keele kaudu. Selles on kasutatud uuenduslikke ja kaasahaaravaid infograafika meetodeid. Töös on originaalsust ja eksperimenteerimise julgust ning selle disain on kasutajasõbralik.

Osalemine

Konkursile on oodatud osalema üksikisikud, kollektiivid, avalikud asutused ja ettevõtted, kelle andmelugu või infograafika on avaldatud aastal 2022.

Konkursile esitatud töid hindab statistikaameti kokku kutsutud hindamiskomisjon. Andmeloo žüriisse kuuluvad OÜ Marduk Technologies andmeteadlane ja andmeteaduse õppejõud Indrek Seppo, Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi ja andmeteaduse õppetooli juhataja Jaak Vilo, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus, statistikaameti juhtivanalüütik Kaja Sõstra, Tallinna Tehnikaülikooli professor, andmeuurija Anu Masso, "Andmepärl 2022" konkursi võitja, andmeanalüütik Ksenia Niglas.

Infograafikaid hindavad agentuuri Optimist loovstarteeg Agnus Laane, ASi Delfi Meedia ajalehtede kujundusjuht Ivar Kuldver, Geenius Meedia disainer, infograafika kujundaja Ahto Meri, statistikaameti juhtivanalüütik Märt Leesment, Eesti Tarbekunsti- ja Disanimuuseumi kuraator Sandra Nuut. Hindamistööd juhib statistikaameti peadirektori asetäitja Kaido Paabusk.

Žürii valib kummaski kategoorias välja kuni viis parimat tööd, millest võitja selgub rahvahääletuse ja žürii hinnete kokku liitmise tulemusel. 

Tööde esitamine ja võitjad

Tööd palume saata hiljemalt 21. märtsiks e-posti aadressil stat [at] stat.ee märksõnadega „Andmepärli parim andmelugu“ või „Andmepärli parim infograafika“. Töö võib esitada nii autor ise kui ka keegi teine.

Statistikaamet kuulutab parima andmeloo ja infograafika auhinna nominatsioonid oma veebilehel välja 29. märtsil 2022. Võitjad selguvad 13. aprillil 2023. Kummagi kategooria võitja saab preemiaks elektroonikapoe 1000-eurose kinkekaardi.

Võitjad ja kummagi kategooria viis parimat tööd avaldatakse statistikaameti veebilehel. Loe konkursi täpsemate tingimuste ja hindamise kriteeriumide kohta siit. Lisateavet saab stat [at] stat.ee (e-posti teel) või telefonil 625 9300.