Jaekaubandusettevõtete müügitulu langus on kestnud juba aasta aega

Uudis
Postitatud 29. september 2023 8:00

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu augustis 912 miljonit eurot. Eelmise aasta sama kuuga võrreldes vähenes müügitulu püsivhindades 8%.

Statistikaameti analüütiku Johanna Linda Pihlaku sõnul on jaekaubandusettevõtete müügitulu langenud viimased kaksteist kuud. Augustis mõjutasid müügitulu langust enim tööstuskaupade kauplused, kus eelmise aasta sama kuuga võrreldes vähenes müük 11%. „Müügitulu langes enamikul tegevusaladel, vaid apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes kasvas müük aastaga 4%,“ lisas Pihlak.

Tööstuskaupade kauplustest vähenes müügitulu kõige rohkem ehk 23% posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes. Keskmisest enam ehk 16% vähenes müügitulu veel muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga ning 15% kasutatud kaupade kauplustes, kioskites, turgudel ja otsemüügil.

Nii toidukaupade kaupluste kui ka mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu langes eelmise aasta augustiga võrreldes 4%.

Juuliga võrreldes kasvas augustis jaekaubandusettevõtete müügitulu 1%. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal jäi müük eelmise kuu tasemele.

2023. aasta esimese kaheksa kuuga vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu 9% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2013 – august 2023 (2015 = 100)

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka sisekaubanduse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

 

Täpsem teave:

Kai Kaljumäe
kommunikatsioonipartner

statistika levi osakond
statistikaamet
tel
625 9184
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)