Rahva ja eluruumide e-loenduse lõpuni on jäänud

Möödunud aastal kasutas ühistransporti kolmandiku võrra vähem reisijaid

Uudis
Postitatud 10. märts 2021 10:53

Statistikaameti andmetel sõitis Eestis ühistranspordiga möödunud aastal kokku ligi 145 miljonit reisijat. Võrreldes 2019. aastaga oli sõitjaid 35% vähem ja seda eelkõige bussireisijate vähenemise tõttu.

Statistikaameti analüütiku Birgitta Ojamaa sõnul vähenes ühistranspordiga reisijate vedu koroonaviiruse tõttu alates märtsist nii maanteedel, raudteedel, veeteedel kui ka õhus. „Bussi, trammi ja trolliga sõitis üle 133,7 miljoni inimese, mis on kolmandiku võrra vähem kui 2019. aastal. Bussitranspordi kasutajate kahanemisel oli suur mõju, kuna see on peamiselt kasutatav transpordiliik,“ täpsustas Ojamaa.

Võrreldes 2019. aastaga oli maakonna- ja vallaliinidel viiendiku võrra vähem bussisõitjaid, rahvusvahelistel vedudel aga lausa kolmveerandi võrra vähem. Üle kolmandiku kahanes sõitjate arv linna- ja kaugliinidel ning riigisisestel juhuvedudel.

Sõitjate arv bussivedudel, 2019–2020

Mereveoettevõtted teenindasid pea poole vähem reisijaid kui aasta varem, 2020. aastal oli üle 5 miljoni sõitja. Koroonaviiruse tõttu vähenes rahvusvahelisetel liinidel reisijate arv 61% võrra, kus neid oli ligi 2,7 miljonit. Riigisisestel merevedudel oli reisijaid peaaegu 2,4 miljonit, mis oli kümnendiku võrra vähem kui aasta varem.

Raudteel oli eelmisel aastal alla 6 miljoni sõitja. Valdav enamik neist reisis riigisisestel liinidel, kus sõitjaid oli neljandiku võrra vähem kui 2019. aastal. Rahvusvaheliste liinide kasutajate arv vähenes 92% võrra, jaanuarist märtsini sõitis raudteel 8700 reisijat. Hiljem ei ole rahvusvahelistel raudteevedudel viiruse tõttu reise toimunud.

Eesti õhutranspordi ettevõtete teenuseid kasutas 134 400 inimest, mis on 78% vähem kui 2019. aastal. Sõitjate arv regulaarlendudel vähenes aastaga 80%, tellimuslendudel aga 77%.

Eesti veoettevõtete sõitjakäive oli 2,5 miljardit sõitjakilomeetrit, mis mullusega võrreldes vähenes 60%. Sõitjakäive on sõitjateveo töö maht, mida mõõdetakse sõitjakilomeetrites (skm). Üks sõitjakilomeeter vastab ühe sõitja vedamisele ühe kilomeetri kaugusele.

Sõitjate arv, 2019–2020


Eesti veondusettevõtete andmed on kogutud ja avaldatud ettevõtte põhitegevusala järgi. Maanteetranspordi sõitjatevedu sisaldab vedu bussi-, trolli- ja trammiga. Vedu linnaliinidel sisaldab sõitjatevedu busside, trammide ja trollibussidega.

Statistikaamet kogub ja analüüsib sõitjateveo statistikatööde jaoks andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka transpordi valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

 

Täpsem teave:

Kaia-Liisa Tabri
kommunikatsioonipartner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 507 0521

Foto: Shutterstock

Kõik loevad! Osale suurel Eesti rahva e-loendusel 28.12–22.01. Alusta siin!