Selgusid infograafika ja andmeloo konkursi „Andmepärl 2021“ võitjad!

Uudis
Postitatud 31. märts 2021, 14.08

Sel aastal esmakordselt toimunud konkursi „Andmepärl 2021“ parima andmeloo tiitli võitis raamat „Kuidas mõista andmestunud maailma? Metodoloogiline teejuht.“ Parima infograafika tunnustuse pälvis infograafika „Õendustöötajate ambulatoorsed vastuvõtud ja koduvisiidid“.

Parima andmeloo tiitli võitnud kogumiku „Kuidas mõista andmestunud maailma? Metodoloogiline teejuht.“ on koostanud ja toimetanud Anu Masso, Katrin Tiidenberg ja Andra Siibak.

Parima andmeloo kategooria žürii liikme, professor Jaak Vilo sõnul võtab teos ilusasti kokku protsessi hetkeseisu, kus arvutamine ja andmete analüüs on vääramatu jõuga valgunud loodusteadustest ka ühiskonna- ja humanitaarteaduste oluliseks uurimismeetodiks. „Huvitav saab olema jälgida, kuidas toimub edasine protsess andmeteaduse töövahendite ning omavahel väga erinevate uurimisvaldkondade vahelise sümbioosi suunas,“ sõnas Vilo.

Raamatu koostaja Anu Masso sõnul oli kogumik kogu meeskonnale missiooniprojekt ja kõik 38 autorit oma valdkonna tipptegijad. „Raamatu eesmärk on tutvustada Eesti lugejatele andmemaailma vastuolusid – andmed pole ainult viis teadmiste loomiseks, vaid need kujundavad paratamatult ja sageli tahtmatult ka ise meie maailma. Selliselt soovisime raamatuga anda oma panuse andmete põhjal muutuste juhtimise kujundamisse,“ ütles Masso.

Parima infograafika „Õendustöötajate ambulatoorsed vastuvõtud ja koduvisiidid“ autorid on Viktoria Kirpu ja Eva Anderson Tervise Arengu Instituudist. Infograafikal on kujutatud õendustöötajate iseseisvaid ambulatoorseid vastuvõtte ja koduvisiite 100 elaniku kohta vanuserühma, ameti ja maakonna järgi. „Graafikaga püüdsime välja tuua õdede ja ämmaemandate tehtud töö väga suurt kaalu ja olulisust tervishoius. Viimase kümne aasta jooksul on nende iseseisvalt tehtud töö maht suurenenud kaks ja pool korda,“ sõnas Kirpu.

„Ajal, mil tervisteemad on ühiskonnas fookuses, on hea meel tõdeda, et antud töö on pälvinud rahva hulgas suurt tähelepanu,“ sõnas konkursi žürii esimees Andres Kukke.

Konkursi „Andmepärl 2021“ algatas statistikaamet oma 100. sünnipäeva puhul, et propageerida andmete kasutamist ja mõtestamist ning parandada ühiskonna andmekirjaoskust.

Konkursi töid hinnati kahes voorus. Esimeses voorus valis ekspertidest koosnev žürii laekunud tööde hulgast viis parimat andmelugu ja infograafikat. Lõplikud võitjad selgusid rahvahääletuse teel.

Mõlema kategooria võitjad said auhinnaks kunstnik Ann Pajuväli loodud graafilise lehe, millel on kujutatud andmemaailma, ja raamatu- või elektroonikapoe 500-eurose kinkekaardi.

Vaata konkursi kohta rohkem infot siit. Kohtumiseni konkursil „Andmepärl 2022“!

23. veebruaril  töötab statistikaameti infotelefon kella 12-ni. Head Eesti Vabariigi aastapäeva!