Septembris langes tootjahinnaindeks 1,3%

Uudis
Postitatud 20. oktoober 2022 8:00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, langes 2022. aasta septembris võrreldes augustiga 1,3% ja tõusis võrreldes eelmise aasta septembriga 23,2%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit 2021. aasta septembriga võrreldes eelkõige hinnatõus elektri- ja soojusenergiaga varustamises, toiduainete ja metalltoodete tootmises ning kemikaalide ja keemiatoodete tootmises. „Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 17,4%, sealhulgas toiduainete tootmises 25,8%“, lisas Šokman.

Võrreldes augustiga mõjutas indeksit enim hinnalangus elektrienergiaga varustamises, puidutöötlemises ja puittoodete tootmises. Samuti mõjutas indeksit hinnatõus paberi ja pabertoodete tootmises, ehitusmaterjalide ning keemiatoodete tootmises.

Ekspordihinnaindeks langes septembris võrreldes augustiga 0,6%. Kõige rohkem langesid hinnad elektrienergial, naftasaadustel ning mäetööstuses. Kõige rohkem tõusid hinnad pabertoodetel, põllumajandussaadustel ning rõivastel. Võrreldes 2021. aasta septembriga suurenes ekspordihinnaindeks 23,1%.

Impordihinnaindeks langes septembris võrreldes eelneva kuuga 1,0%. Kõige rohkem langesid hinnad elektrienergial, naftasaadustel ja puittoodetel. Hinnad tõusid enim põllumajandussaadustel, nahktoodetel ning toiduainetel. Võrreldes 2021. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 24,8%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Täpsem teave

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9181

Foto: Shutterstock