Toiduainete tootjahinnad jätkasid oktoobris tõusu

Uudis
Postitatud 21. november 2022 8:00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2022. aasta oktoobris võrreldes septembriga 0,1% ja võrreldes eelmise aasta oktoobriga 23,5%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit 2021. aasta oktoobriga võrreldes eelkõige hinnatõus elektri- ja soojusenergiaga varustamises, toiduainete ja elektroonikaseadmete tootmises. „Töötlevas tööstuses kokku oli hinnatõus 17,1%, sealhulgas toiduainete tootmises 26,4% (septembris 25,8%)“, lisas Šokman.

Võrreldes septembriga mõjutas indeksit enim hinnatõus toiduainete, elektroonikaseadmete ja ehitusmaterjalide tootmises. Samuti mõjutas indeksit hinnalangus elektrienergiaga varustamises ja puidutöötlemises.

Ekspordihinnaindeks kasvas oktoobris võrreldes septembriga 0,9%. Kõige rohkem tõusid hinnad naftasaadustel, rõivastel ja elektroonikaseadmetel. Kõige rohkem langesid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ja puittoodetel. Võrreldes 2021. aasta oktoobriga suurenes ekspordihinnaindeks 21,3%.

Impordihinnaindeks kasvas oktoobris võrreldes septembriga 0,1%. Enim tõusid hinnad pabertoodetel, toiduainetel ja ehitusmaterjalidel. Hinnad langesid enim mäetööstuses, elektrienergial ja puittoodetel. Võrreldes 2021. aasta sama kuuga suurenes impordihinnaindeks 21,0%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

 

Täpsem teave

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

 

Foto: Shutterstock