Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes aastaga 2,5%

Uudis
Postitatud 20. oktoober 2023, 8.00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis statistikaameti andmetel 2023. aasta septembris võrreldes augustiga 0,7% ja langes võrreldes eelmise aasta septembriga 2,5%.

Võrreldes 2022. aasta septembriga mõjutas indeksit enim hinnalangus elektrienergiaga varustamises, puidutöötlemises ja paberi tootmises. Vastupidist mõju avaldas elektriseadmete ja toiduainete tootmise hinnatõus.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit augustiga võrreldes eelkõige hinnatõus elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning kütteõlide ja elektroonikaseadmete tootmises. „Samuti mõjutas indeksit puidutöötlemise ja puittoodete ning toiduainete tootmise hinnalangus,“ lisas Šokman.

Ekspordihinnaindeks kasvas septembris võrreldes augustiga 1,1%. Kõige rohkem tõusid hinnad naftatoodetel, elektrienergial ning kemikaalidel ja keemiatoodetel. Kõige rohkem langesid hinnad mäetööstuses, puittoodetel ning põllumajandussaadustel. Võrreldes 2022. aasta septembriga langes ekspordihinnaindeks 1,0%.

Impordihinnaindeks kasvas septembris võrreldes augustiga 1,4%. Enim tõusid hinnad elektrienergial, põllumajandussaadustel ja naftatoodetel. Hinnad langesid enim puittoodetel, mööblil ja elektroonikaseadmetel. Võrreldes 2022. aasta sama kuuga langes impordihinnaindeks 2,9%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

Täpsem teave

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9181
press [at] stat.ee

Foto: Shutterstock