Vabu ametikohti oli kolmandas kvartalis 12 040

Uudis
Postitatud 6. detsember 2023, 8.00

Statistikaameti andmetel oli 2023. aasta kolmandas kvartalis Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides kokku 12 040 vaba ametikohta, mida on 8,7% vähem kui eelneval aastal samal ajal. Tööandja algatusel lahkus ametist pisut alla 6000 inimese.

Kolmandas kvartalis oli nii vabade kui ka täidetud ametikohtade koguarv üle 612 000 ja neist enamik olid töötleva tööstuse, kaubanduse ning hariduse tegevusaladel. Vabad ametikohad moodustasid ametikohtade koguarvust 1,96% ning neid oli kõige rohkem avaliku halduse ja riigikaitse (1596), hariduse (1525) ning hulgi- ja jaekaubanduse (1418) tegevusaladel.

Statistikaameti sotsiaalstatistika analüütiku Liina Kuusiku sõnul olid kõikidest vabadest ametikohtadest 37% avalikus sektoris. Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim avaliku halduse ja riigikaitse, veonduse ja laonduse ning tervishoiu ja sotsiaalhoolekande tegevusaladel, madalaim aga töötlevas tööstuses.

Enamik vabadest ametikohtadest asusid Harjumaal (81%), sealhulgas Tallinnas (72%), järgnesid Tartumaa (6,6%) ja Ida-Virumaa (3,6%). Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim Viljandimaal ja Harjumaal ning madalaim Saaremaal ja Hiiumaal.

Tööle võetud ja töölt lahkunud töötajad tegevusalati, III kvartal 2023

Kolmandas kvartalis võeti tööle 57 405 ja töölt lahkus 62 793 inimest. Tööjõu liikumist iseloomustav tööle võetud ja töölt lahkunute summa ehk tööjõu käive vähenes 2022. aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 8%.

„Tööle võetud inimeste arvu poolest olid eesotsas hariduse, hulgi- ja jaekaubanduse ning töötleva tööstuse tegevusalad. Töölt lahkunud inimeste arvu poolest hulgi- ja jaekaubanduse, töötleva tööstuse ja hariduse tegevusalad. Tööandja algatusel lahkus ametist 5823 töötajat ja see moodustas 9% kõigist töölt lahkunutest,“ selgitas Kuusik.

Hõivatud ametikohtade arvu ja tööjõu liikumise hindamiseks kasutab statistikaamet maksu- ja tolliameti töötamise registri andmeid. Kvartali keskmine vabade ja hõivatud ametikohtade arv avaldatakse kuu lõpu seisuga. Statistikatöö avaliku huvi peamine esindaja on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kelle tellimusel statistikaamet andmeid kogub ja analüüsib.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Vaata ka palga ja tööjõukulu valdkonnalehte.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

Täpsem teave

Kai Kaljumäe
kommunikatsioonipartner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9184

press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

Head kliendid! Hooldustööde tõttu toimub 26. veebruaril ajavahemikus 14.00–18.00 statistikaameti  veebilehtedel  katkestus. Vabandage!