Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia sektor andis kogu ettevõtluse müügitulust 5%

Uudis
Postitatud 17. juuni 2009, 11.00

Eestis tegutses 2009. aasta I kvartalis info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) sektoris 1700 ettevõtet, kes andsid 5% kogu ettevõtluse müügitulust, teatab Statistikaamet.

IKT sektori ettevõtetest 100 tegutses töötlevas tööstuses ja 1600 teeninduses. Sektori müügitulu oli I kvartalis 5,6 miljardit krooni ja lisandväärtus 1,8 miljardit krooni. IKT sektori lisandväärtus moodustas kogu ettevõtluse lisandväärtusest 9%. Puhta lisandväärtuse alusel ületas IKT sektori ettevõtete tööviljakus rohkem kui kahekordselt kogu ettevõtluse keskmist tööviljakust. Seejuures IKT töötleva tööstuse ettevõtete keskmine tööviljakus oli töötleva tööstuse ettevõtetega samal tasemel, aga IKT sektori teeninduse ettevõtete tööviljakus ligi kolm korda suurem teenindusettevõtete keskmisest.

IKT sektoris töötas üle 16 500 inimese, kes moodustasid ligi 4% kogu ettevõtluses hõivatutest. Keskmiselt oli IKT sektori ettevõttes 10 hõivatut, sealjuures IKT sektori töötleva tööstuse ettevõttes 54 ja teeninduse ettevõttes 7.

IKT sektori ülevaadet koostab Statistikaamet 2009. aastal esimest korda ja tulemused avaldatakse kord kvartalis veebilehel statistika andmebaasis. Sektorisse kuuluvad töötleva tööstuse ja teeninduse tegevusalad, mille tooted säilitavad, edastavad või kuvavad andmeid ja informatsiooni elektrooniliselt. IKT tegevusalad töötlevas tööstuses on arvutite ja arvuti välisseadmete tootmine, elektronkomponentide ja trükkplaatide tootmine, sideseadmete, tarbeelektroonika, magnet- ja optiliste andmekandjate tootmine. IKT tegevusalad teeninduses on info- ja sidetehnika hulgimüük, tarkvara kirjastamine, telekommunikatsioon, programmeerimine, konsultatsioonid jms tegevused, andmetöötlus, veebihosting jms tegevused, veebiportaalide tegevus, arvutite ja sideseadmete parandus. Rahvusvahelise võrreldavuse tagamiseks on IKT sektori tegevusalade ja põhinäitajate määramisel lähtutud Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) infoühiskonna töögrupi soovitustest.