Pangandus ja finantsturud

Finantsvaldkond on kiiremini kasvavaid ja arenevaid valdkondi maailmas. Finantsasutused valitsevad fonde, investeerivad või haldavad varasid ja aktsiaid, osutavad liisinguteenust, annavad laenu, tegelevad pandimajadega või annavad finantsnõu. Finantsettevõtetega puutuvad kokku peaaegu kõik inimesed näiteks arvelduskontot kasutades, raha hoiustades või pensioniks kogudes, kodu, auto vm ostmiseks pangalt laenu küsides.

Krediidiasutuste, makse- ja arveldussüsteemide, hoiu-laenuühistute ning liisinguettevõtete statistikat kogub ja avaldab Eesti Pank. Pangandus-, krediidi-, investeerimise- ja makseasutuste statistikat avaldab finantsinspektsioon. Eelpool nimetamata teiste finantsvaldkonna üksuste andmeid kogub Statistikaamet.

Finantsvaldkonna üksuste andmete põhjal arvutatakse oluline näita sisemajanduse koguprodukt (SKP). Seda ja teisi finantsnäitajaid kasutatakse riigieelarve koostamisel ja maksupoliitika kujundamisel ning muude poliitiliste otsuste langetamisel. SKP-st olenevad ka Euroopa Liidu liikmemaksud ja toetused.

Statistikaameti uudiste ja andmetega SKP kohta tegevusalade kaupa saab tutvuda SKP valdkonna lehel.

Uudised

Selle teemaga seotud uudised puuduvad.