Ajakiri Akadeemia püstitab Maa 7 miljardile inimesele ausamba

Uudis
Postitatud 9. detsember 2011, 10.00

Täna, 9. detsembril algusega kell 15 esitleb ajakiri Akadeemia Tartus klubis Atlantis oma värsket, saabuvale rahvaloendusele pühendatud erinumbrit. Esitlus rullub lahti Emajõe kaldapealsel, kus 100 000 tartlase monumendist moodustatakse üheks õhtuks ausammas Maa seitsmele miljardile elanikule.

„Sel aastal täitus planeedil Maa seitse miljardit inimest, kuid Eestis elab meid vaid miljon. Need numbrid annavad põhjust sügavamalt mõtiskleda just rahvastiku arengu teemadel,“ rääkis Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho. „Värske Akadeemia vaatlebki rahvastikumuutusi maailmas ja Eestis.“

„Rahva ja eluruumide loenduse tulemused näitavad, kuhu viimase kümne aasta jooksul toimunud protsessid on meid tänaseks päevaks toonud,“ ütles Statistikaameti peadirektor Priit Potisepp, kes tutvustab värske Akadeemia esitlusel lühidalt rahvaloendust. „Järjekorras üheteistkümnes loendus annab võimaluse heita pilgu minevikku ja vaadata, kuidas Eesti rahvastik viimase 130 aastaga on arenenud.“

Akadeemia esitlusel tutvustatakse lühidalt värske numbri artikleid. Esmakordselt avaldatakse eestikeelsena ka mitme rahvastikuteaduste klassiku esseed. Nii võib värskest Akadeemiast lugeda rahvastikuteaduste alusepanijate John Graunti ja Thomas Malthuse mõtteid ning ÜRO rahvastikuosakonna päris esimese direktori, Frank W. Notesteini artiklit 1945.aastast, kus ta võttis esmakordselt maailmas kasutusele demograafilise ülemineku mõiste.

Eesti rahvastiku teemadel kirjutavad Allan Puur ja Leen Rahnu, kes vaatlevad Eesti rahvastiku nüüdisarengut, Ene-Margit Tiit, kes räägib Eesti rahvaloenduste ajaloost, Marin Tasuja jagab huvitavaid andmeid leibkondade arvu ja koosseisu kohta ning Mare Ainsaar kirjutab, kuidas seletada väärtuste, normide ja ressursside mõju sündimuskäitumisele.

Kõik huvilised on oodatud saabuvale rahvaloendusele pühendatud Akadeemia erinumbri esitlusele, mis toimub reedel, 9 detsembril algusega kell 15 klubi Atlantise ees ja sees.

2011. aastal toimub rahvaloendus Eesti alal üheteistkümnendat korda. Varasemad loendused on toimunud 1881., 1897., 1922., 1934., 1941., 1959., 1970., 1979., 1989. ja 2000. aastal.

Vaata lisaks:

Akadeemia nr 12 – 2011 http://www.akad.ee/

Rahva ja eluruumide loendus 2011 www.rel2011.ee