Tööstustoodangu tootjahinnaindeks on juba kaheksa kuud languses

Uudis
Postitatud 20. aprill 2020, 11.00

Statistikaameti andmetel langes tööstustoodangu tootjahinnaindeks märtsis võrreldes veebruariga 0,9% ja võrreldes eelmise aasta märtsiga 3,5%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks on juba kaheksa kuud languses

Tootjahinnaindeksit mõjutas veebruariga võrreldes keskmisest enam hinnalangus kütteõlide tootmises, elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning kemikaalide tootmises. Mõju avaldas ka hinnatõus mäetööstuses ja toiduainete tootmises.

Eelmise aasta märtsiga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnalangus elektri- ja soojusenergiaga varustamises, kütteõlide ja elektroonikaseadmete tootmises ning puidutöötlemises ja puittoodete tootmises. Samuti avaldas mõju hinnatõus metalltoodete tootmises ja mäetööstuses.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, märts 2020
Tegevusala EMTAK 2008 järgi Veebruar 2020 – märts 2020, % Märts 2019 – märts 2020, %
KOKKU -0,9 -3,5
Töötlev tööstus -0,6 -2,1
Mäetööstus 3,2 4,9
Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine -7,6 -24,7
Veevarustus, kanalisatsioon 0,0 -9,0

Ekspordihinnaindeks langes veebruariga võrreldes 4,6%. Kõige rohkem langes naftasaaduste, keemiatoodete ja elektrienergia hind ning tõusis turbatoodete ning mööbli hind. Võrreldes 2019. aasta märtsiga langes ekspordihinnaindeks 5,9%.

Impordihinnaindeks langes veebruariga võrreldes 3,7%. Keskmisest enam langes naftasaaduste, elektrienergia ning keemiatoodete hind, tõusis aga kummi- ja plasttoodete, nahktoodete ja jalatsite ning farmaatsiatoodete hind. Võrreldes 2019. aasta märtsiga langes impordihinnaindeks 3,6%.

Kõige rohkem mõjutas nii tööstustoodangu tootjahinnaindeksit kui ka ekspordi- ja impordihinnaindeksit naftasaaduste hinnalangus maailmaturul.

Statistika aluseks on küsimustikud „Tootjahind“, „Ekspordihind“ ja „Impordihind“, mille esitamise tähtaeg oli 6. aprill 2020. Statistikaamet avaldas tootjahinnaindeksite kuukokkuvõtte üheksa tööpäevaga. Statistikaamet kogub ja analüüsib andmeid statistikatööde „Tööstustoodangu tootjahinnaindeks“, „Ekspordihinnaindeks“ ja „Impordihinnaindeks“ tegemiseks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel.