Tootjahinnaindeks tõusis augustis 1,1%

Uudis
Postitatud 21. september 2020, 8.00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks tõusis augustis võrreldes juuliga 1,1% ja langes võrreldes eelmise aasta augustiga 2,2%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas tootjahinnaindeksit juuliga võrreldes eelkõige hinnatõus elektrienergiaga varustamises. „Suur mõju oli ka kala- ja lihatoodete ning keemiatoodete tootmise hinnalangusel,“ täiendas Šokman.

Mulluse augustiga võrreldes mõjutas indeksit enim hinnalangus elektroonikaseadmete tootmises, elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning kütteõlide tootmises. Mõju avaldas ka hinnatõus metalltoodete ja tekstiilitootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, august 2020
Tegevusala EMTAK 2008 järgi Juuli 2020 –
august 2020, %

August 2019 – 
august 2020, %

KOKKU 1,1 -2,2
Töötlev tööstus -0,1 -1,8
Mäetööstus 1,1 1,0
Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine 18,7 -9,0
Veevarustus, kanalisatsioon 0,0 -9,8

Ekspordihinnaindeks suurenes juuliga võrreldes 0,5%. Kõige rohkem tõusis elektrienergia ning kummi- ja plasttoodete hind. Enim langes puittoodete, naftasaaduste ning põllumajandussaaduste hind. Võrreldes eelmise aasta augustiga langes ekspordihinnaindeks 5,8%.

Impordihinnaindeks suurenes juuliga võrreldes 0,3%. Keskmisest enam tõusis elektrienergia, nahktoodete ja jalatsite ning toormetsa hind, langes aga naftasaaduste, ehitusmaterjalide ning kalatoodete hind. Võrreldes mulluse augustiga langes impordihinnaindeks 5,6%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis (tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks, august 2020).


Täpsem teave

Kadri Kütt
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181