Tootjahinnaindeksi langust mõjutas enim elektrienergia hinnalangus

Uudis
Postitatud 21. august 2020, 8.00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes juulis võrreldes juuniga 1,0% ja võrreldes eelmise aasta sama kuuga 3,4%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul oli juunis tõusuteel olnud tootjahinnaindeks juulis taas languses. „Tootjahinnaindeksit mõjutas juuniga võrreldes keskmisest enam hinnalangus elektrienergiaga varustamises, puidutöötlemises ja toiduainete tootmises. Indeksile avaldas veel mõju elektriseadmete, turbatoodete ja killustiku tootmise hinnatõus,“ selgitas Šokman.

Eelmise aasta juuliga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnalangus elektri- ja soojusenergiaga varustamises, elektroonikaseadmete ning kütteõlide tootmises, samuti hinnatõus metalltoodete, turbatoodete ja killustiku tootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, juuli 2020

Tegevusala EMTAK 2008 järgi

Juuni 2020 – 
juuli 2020, %

Juuli 2019 – 
juuli 2020, %

KOKKU

-1,0

-3,4

Töötlev tööstus

-0,2

-2,0

Mäetööstus

0,0

0,8

Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine

-11,7

-23,2

Veevarustus, kanalisatsioon

0,0

-9,8

Ekspordihinnaindeks langes juuniga võrreldes 0,2%. Kõige rohkem langes elektrienergia, toormetsa, paberi ja pabertoodete ning tekstiiltoodete hind ning tõusis naftasaaduste, turbatoodete ja põllumajandussaaduste hind. Võrreldes möödunud aasta juuliga langes ekspordihinnaindeks 6,7%.

Impordihinnaindeks suurenes juuniga võrreldes 0,6%. Keskmisest enam tõusis naftasaaduste, keemiatoodete ja elektriseadmete hind, vähenes aga elektrienergia, nahast toodete, jalatsite ning metalltoodete hind. Võrreldes 2019. aasta juuliga langes impordihinnaindeks 6,1%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis
(tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks, juuli 2020).


Täpsem teave

Kadri Kütt
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181