Tööstusettevõtted tootsid märtsis 5,7% vähem

Uudis
Postitatud 6. mai 2024, 8.00

Statistikaameti andmetel vähenes 2024. aasta märtsis tööstustoodangu maht võrreldes mulluse märtsiga 5,7%. Tööstuse kolmest sektorist kasvas toodang pisut mäetööstuses (0,4%), kuid kahanes 6,5% töötlevas tööstuses ja 4,4% energeetikas.

Statistikaameti juhtivanalüütik Helle Bunder tõi välja, et märtsis vähenes tööstustoodangu mahtrohkem kui kahes kolmandikus töötleva tööstuse tegevusalades. „Olulisematest tööstusharudest kahanes märtsis puidutöötlemine (12,6%), metalltoodete (7,3%), elektriseadmete (20,6%) ning arvutite ja elektroonikaseadmete (7,7%) tootmine. Suurema osatähtsusega tööstusharudest kasvas toiduainete (4,3%), põlevkiviõli (10,3%) ja ehitusmaterjalide (5,4%) tootmine,“ täpsustas Bunder.

Kogu töötleva tööstuse toodangust müüdi märtsis 68,6% välisturule.

Võrreldes 2023. aasta märtsiga kahanes töötlevas tööstuses tööstustoodangu müük2 selle aasta märtsis 6,8% (kalendaarselt korrigeeritud andmetel). Toodangu müük siseturule vähenes 7,9% ning müük ekspordiks 6,1%.

Töötleva tööstuse tööstustoodangu mahu muutus võrreldes eelmise aasta vastava kuuga (tööpäevade arvuga korrigeeritud)

Sesoonselt korrigeeritud andmete alusel toodeti märtsis võrreldes veebruariga tööstuses 1,2% ja töötlevas tööstuses 0,8% rohkem toodangut.

Energeetika valdkonnas kahanes märtsis elektri tootmine koguseliselt (MWh) 10,1%, soojuse tootmine aga kasvas 1,3%.

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme valdkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.
 

Töötleva tööstuse toodangu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2014 – märts 2024 (2021 = 100)


1Tööstustoodangu mahuindeks – indeks, mis näitab toodetud tööstustoodangu mahu muutust püsivhindades võrreldes baasperioodiga. Toodangu arvutamiseks püsivhindadesse kasutatakse tootjahinnaindeksit.

2Tööstustoodangu müügiindeks – indeks, mis näitab müüdud tööstustoodangu maksumuse muutust jooksevhindades võrreldes baasperioodiga.

Tööstustoodangu indeksi koostamiseks kogub ja analüüsib statistikaamet andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.
 

Infot erinevate tööstuse valdkondade kohta leiab ettevõtluse juhtimislaualt. Vaata ka tööstuse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis
 

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

 

Täpsem teave:
 

Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

Foto: Shutterstock